Aizvadītā gada nogalē tika pasniegti apbalvojumi „Rīgas sporta laureāts 2022” labākajiem galvaspilsētas sportistiem, treneriem, komandām un šī gada populārākā sporta notikuma organizatoriem. Par 2022. gada Rīgas labāko sportistu tika atzīts drifta pilots Kristaps Blušs, kļūstot par pirmo autosportistu vēsturē, kas ieguvis šo apbalvojumu. Tagad viens no spilgtākajiem drifteriem ne vien Latvijā, bet arī pasaulē – Kristaps Blušs – atgriezies pasaules spēcīgākajā drifta čempionātā, izejot uz starta "Formula Drift" sezonas otrajā posmā Atlantā. Iepriekšējais starts Amerikas Savienotajās valstīs viņam bija pirms pieciem gadiem.

„Drifts ir šovs, ko skatītāji izbauda, jo pilotam, kas seko ir jākopē vai jāatkārto priekšējās mašīnas manevri un kustības. Lielāko daļu paļaujamies uz muskuļu atmiņu, kas iegūta treniņos, jo ir dūmi, kuros ir grūti kaut ko saskatīt. Cik intuitīvi jūti, tas jādara līdz parādās redzamība,” sarunā skaidro Kristaps Blušs. „Tas ir bīstami, un tas arī skatītājiem patīk, jo ir kontakti, ir avārijas. Ātrums nav tik liels, lai būtu nepatīkami gadījumi braucēja veselībai. Tas arī cilvēkiem patīk, ka ir avārijas un šovs. Ja visi brauc skaisti un smuki, tas nav interesanti, viņiem patīk kaut kas ārpus ikdienas.”

Pašam Kristapam nopietnas traumas nav bijušas, ir bijušas pāris avārijas, pēc kurām iztaisnoties palīdzējis fizioterapeits.

„Pēc avārijas nav bail kāpt mašīnā, ir kaut kādi pārdomu brīži, kad vēlāk  iedziļinies kādās situācijās un novērtē, cik labi ir, ka viss ir laimīgi beidzies. Kad iekāp mašīnā, tad ieslēdzas mednieka instinkts, tad par jebkuru cenu vajag izdarīt maksimāli vislabāk un par tādām lietām nedomā,” atzīst Kristaps Blušs.

„Vajadzīga fiziskā izturība, jo mašīnā ir karsti kombinezonā, un tā mijas ar psiholoģisko izturību, kas ir koncentrēšanās, kad esi zaudējis daudz šķidrumu un esi noguris, un ir karsti. Spēj koncentrēties visām darbībām, kas lielā ātrumā nepieciešamas,” raksturo Kristaps Blušs.

Sacensības ir 2 - 3 dienas, izbraucieni ir pa 30 sekundēm. Trasē pavadi 12 stundas, bet braucot ne vairāk kā 8 - 10 minūtes.

Kāda ir autosporta filozofija?

„Dzenamies pēc sajūtām, adrenalīna, kas dzen uz priekšu,” vērtē Kristaps Blušs. „Tā sajūta, īpaši pirms starta, pirms iedegas zaļā gaisma, ir neaprakstāma. Vēders kut un pulss ceļas, tu nesaproti, tev gribas padzerties vai ēst, tiklīdz nodziest zaļā gaisma, visas sajūtas kā ar nazi nogrieztas pazūd un tu vienkārši aizbrauc.”

Lai arī Kristaps Blušs ir titulēts sportists, mājās viņam nav kausu un diplomu plauktiņš, jo autosportu cenšas turēt ārpus mājas. Tas ir sporta darbnīcā. Mājās ir normāla ģimenes dzīve bez kausiem, medaļām, atzinības rakstiem.

Vēl Kristaps atklāj, viņš nepieder tiem, kuru vecāki jau bērnībā iesēdinājuši kartingā, pirmās mašīnas kopā ar draugiem skrūvējuši vecāku pagalmā un braukt sācis apmēram 22 gadu vecumā.