Nodokļi un investīcijas… Sanāciet, sasadancojiet! Šovakar Monopolā vīrs, kurš prot vadīt skanošo finanšu kopkori. Realists, kura skatiens nākotnē ir ar gaišu perspektīvu, - ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Lai arī saistīts ar finansēm un naudu ikdienas darbā, Pēteris Strautiņš uzskata, ka cilvēki, piešķir materiālai labklājībai pārāk lielu nozīmi.

"Man tiešām šķiet, ka cilvēki Latvijā un arī citās vietās pasaulē, bet Latvijā varbūt tā problēma ir drusku vairāk kā vidēji liela, cilvēki pārāk daudz domā par statusu. Nauda būtībā ir punktu  skaitīšanas sistēma cīņā par statusu.

Es domāju, pie mums notiekti dzīve būtu labāka, ja cilvēki par statusu uztrauktos mazāk," vērtē Pēteris Strautiņš.

"Man savulaik bija iespēja padzīvot vienu gadu valstī, kur cilvēki tiek mudināti par to pārāk neuztraukties. Tāda ir šīs sabiedrības vērtību sistēmu. Ir runa par Dāniju. Un tiešām tur dzīve daudzējādā ziņā ir labāka, mazāk stresaina. Protams, ka tur pastāv nevienlīdzība un cilvēki to redz un izjūt, bet tas, ka cilvēkiem, kuriem šajā cīņā par statusu nav īpaši sekmējies, ja viņiem to pārāk neatgādina, viņi tomēr jūtas relatīvi labi. Netiek uzsvērts, ka man kaut kas ir vairāk, man ir lepnāka mašīna, bet tieši otrādi tiek uzsvērts, ka mēs esam viena sabiedrība, kurai kopīgas vērtības," turpina Pēteris Strautiņš.

Pētera Strautiņa pirmais izglītības ceļš saistīts ar Emīla Dārziņa Mūzikas skolu, taču tālākais aizvedis citā virzienā. Pēteris ieguvis gan bakalaura, gan maģistra grādu Latvijas Universitātē politikas zinātnē, pēc tam ar izcilību absolvējis Rīgas Biznesa skolu, iegūstot uzņēmējdarbības maģistra grādu. Strādājis Latvijas Bankā, bijis komentētājs laikrakstā “Diena”, eksperts “Swedbank”, lektors biznesa augstskolā “Turība” un kopš 2009. gada - “Luminor Bank” ekonomists.

Pētera viedoklis par norisēm ekonomikā un to prognozes medijos redzamas bieži, brīdinājis par ekonomikas pārkaršanu tad, kad citi par to vēl nerunāja.

Jau kopš 2008. gada viņš darbojas arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Ekonomikas ministrijas rīkotā konkursa “Eksporta un inovācijas balva” žūrijā. “Latvijā dzīvot ir interesanti” - šāds nosaukums dots Pētera pagājušajā gadā izdotai grāmatai, apkopojot tajā 25 gados dažādos laikrakstos, žurnālos un portālos publicētus rakstus.

"Man liekas, ka finanšu sistēma var salīdzināt ar nervu sistēmu cilvēka organismā. Nervi aizņem ārkārtīgi niecīgu daļu no cilvēka masas, tāpat arī banku sistēmu veido ļoti, ļoti mazu daļu no ekonomikas, bet viņa tā kā nodod impulsus. Nereti finanses salīdzina ar asinsriti, bet asinsrite drīzāk transports," uzskata Pēteris Strautiņš. "Finanses ir nervu sistēma, kas ir veids, kā cilvēki būtībā koordinē savu rīcību.

Nauda, iespēja saņemt naudu ir signāls par to, ka tu dari kaut ko tādu, kas citiem ir vajadzīgs un par ko citi tev savukārt dot naudu. Bez naudas vienkārši būtu milzīgas cilvēku rīcības koordinācijas problēmas, kuras nekādi nevarētu  efektīvi atrisināt."

Finanšu nozari saukt par džungļiem, kā to mēdz darīt, gan nevajadzētu, jo tā ir viena no visregulētākajām nozarēm, norāda Pēteris Strautiņš.

Šķiet, ka Pēterim patīk ceļot un fotografēt, viņa digitālais fotoalbums piedāvā aplūkot kā apšu bekas, tā Frankfurtes debesskrāpjus. Starp citu, pirms vairākiem gadiem Pēteris medijos pauda viedokli, ka mums Latvijā jāiemācās būt prasīgākiem pret pakalpojumiem, ko saņemam, - tai skaitā izglītības jomā.