Veļu laiks sarunas iekrāso tumšākas, tomēr arī šajā laikā mēģinām atrast gaišo. Gaišs cilvēks arī Monopola viesis - onkologs, ķīmijterapeits, algologs Vilnis Sosārs.

Runājot par smagi vai pat neārstējami slimu cilvēku aprūpi, Vilnis Sosārs min arī pozitīvās izmaiņas, ko rosināja labdarības maratona "Dod pieci!" 2019. gada akcija, kad līdzekļus vāca, lai nodrošinātu šķidro pārtiku neārstējami slimiem cilvēkiem.

"Mākslīgā barošana, kas bija gandrīz neiedomājama lieta, ka to varētu ieviest slimnīcās valsts apmaksātu. Cepuri nost, kas tur notika," atminas Vilnis Sosārs. "Es atceros, pieeju pie tā stikla būrīša, tur viss ir skaisti, labi un pareizi. Bet cilvēku bija daudz un tā doma bija vērsta vienā virzienā. Tagad tas ir noticis un varam visus pacientus pabarot, jo šie maisījumi ir dārgi. 

Tās ir tik gaišas sekas. Tas ir gaišums. Bija tā, ka es kā neticīgais Toms piegāju, kārtējais šovs un tā tālāk. Tas notika. Šie momenti dod pozitīvu impulsu dzīvei, bet to var dabūt cauri kopīgiem spēkiem, viens cilvēks to nevar."

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs  ārsts Vilnis Sosārs. r dzimis Līvānos, absolvējis Rīgas Medicīnas institūtu. Izglītojies arī dažādos semināros un kursos, tostarp pat praktizējies Austrālijā, Pītera Makaluma Vēža institūtā Melburnā.

Interese par darbu onkoloģijā un pieredze medicīnas jomā Vilnim Sosāram radās jau diezgan agri. Medicīnā viņš strādā jau teju 40 gadus. Karjeras laikā Viļņa galvenā darba vieta vienmēr bijusi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas centrs. 

Vilni Sosāru var dēvēt arī par paliatīvās aprūpes celmlauzi Latvijā – viņš izveidojis pirmo paliatīvās aprūpes nodaļu un aizsācis diskusijas par paliatīvās aprūpes nozīmi.

Savulaik Vilnis palīdzējis saglabāt arī Līvānu slimnīcu un izveidot paliatīvās aprūpes nodaļu arī tur. 

Savas bagātīgās zināšanas Vilnis Sosārs labprāt nodod arī citiem, izglītojot kolēģus gan Latvijā, gan ārpus tās robežām, kā arī mācot studentus un rezidentus.

Aizvadītā gada vasarā Vilnis Sosārs saņēmis apbalvojumu “Līvānu Goda pilsonis 2022”, savukārt 2021. gadā saņēmis arī “Latvijas lepnuma” balvu nominācijā “Vairāk nekā pienākums”.