Vai tiešām mēs ēdam un dzeram palstmasu un Latvijas ūdeņos atklājam farmaceitiski bīstamas vielas? Šī vakara Monopolā meklējam atbildes. Skaidro hidrobioloģe Ieva Putna-Nīmane.

Hidrobioloģe Ieva Putna-Nīmane mācījusies Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, bet pēc tam gan bakalaura, gan maģistra grādu ieguvusi Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē. Ievai tuvs ir arī teātris, un studiju gados viņa strādājusi Jaunajā Rīgas teātrī, bet nu jau vairāku gadu garumā viņas profesionālā darbība aizrit Latvijas Hidroekoloģijas institūtā, kur Ieva ir pētniece.

Darbā institūtā Ieva kopā ar kolēģiem bijusi un joprojām ir iesaistīta vairākos nozīmīgos, starptautiskos projektos. Viens no šādiem ir mikroplastmasas piesārņojuma pētniecība ūdeņos - acij neredzamas plastmasas daļiņas, ko mēs katru dienu apēdam, ieelpojam un izdzeram, bet kuru ietekme uz cilvēka organismu vēl pilnībā pat nav apjausta. Tāpat šoruden sabiedrība aicināta ziņot par aļģu sanesumiem jūras krastā, lai pētnieki noskaidrotu, vai plastmasas piesārņojums uzkrājas arī izskalotajās aļģēs.

Bet vēl pavisam nesen Ieva norādījusi uz satraucošiem, vērienīga projekta rezultātiem, kuri uzrāda - Latvijas ūdeņos ir atrodams daudz farmaceitisko vielu, un tas liecina, ka mums jāiemācās prātīgāk lietot medikamentus.

Bet, ja jāizvēlas starp sāļo un saldo uz galda, tad Ieva dod priekšroku sāļajam. Nevis šokolāde, bet marināde!