Šīs dienas raidījumu varam sākt ar sveicieniem Latvijai svētkos un tam noteikti pievienojas arī mūsu šī vakara viesis Monopolā. Pamanīts un iepazīts jau Atmodas laikā viņš joprojām baksta mūs pārējos ar neērtiem jautājumiem, kuri nemanot maina latvisko perspektīvu - pa pusei latvietis un pa pusei amerikānis, radio un TV žurnālists, universitātes pasniedzējs un tulkotājs Kārlis Streips.

"Kad es mācījos Minsteres Latviešu ģimnāzijā 1978. gadā, bija paneļdiskusija par jautājumu "Ja Latvija rīt kļūtu neatkarīga, kas, tavuprāt, notiktu? " Es teicu, manuprāt, ļoti maz cilvēku no Rietumiem brauktu uz Latviju, jo cilvēkiem ir māja un kaķis, un suns, un bērni skolā, un viss pārējais. Mani šausmīgi nolādēja par patriotisma trūkumu un ko es iedomājos. Protams, ironiskā lieta ir, ka es biju viens no pirmajiem, kurš pārcēlās uz Latviju un tagad te ir bijis 30 gadus. Bet salīdzinošs retums vēl joprojām," stāsta Kārlis Streips.

Jautāts, vai tas, ka latvieši Latvijā tos latviešus, kas pārcēlušies no Amerikas, Kanādas vai Austrālijas, arvien uzskata par svešajiem, nesāp, Kārlis Streips atklāj, ka arvien domā angļu valodā.

"Es personīgi domāju lielākoties angļu valodā. Es dienasgrāmatu rakstu angļu valodā, es es par sevi nedomāju īpaši amerikāņu kategorijās, Amerika pati ar sevi tiks galā. Es par sevi domāju latviešu kategorijās, jo latviešu nav īpaši daudz un es priecājos būt viens no viņiem," bilst Kārlis Streips.

"Un, ja es varu kaut kādā veidā palīdzēt Latvijai attīstīties, tad es esmu priecīgs un lepns, un gatavas to darīt. Es jau 30 gadus dzīvoju Latvijā un nav vairs īpašu iemeslu uz mani skatīties kā uz cilvēku, kas ir kaut kur no ārpuses ieradies. Es zinu, man ir krietni liberālāki uzskati nekā vidējam latvietim Latvijā, un es esmu kašķīgāks nekā vidējais latvietis Latvijā un atklātāks."

Kārlis Streips dzimis Čikāgā, Amerikas Savienotajās Valstīs. Studējis žurnālistiku, un 1989. gadā Kārlis pirmo reizi ieradās Latvijā, jo saņēma darba piedāvājumu strādāt par angļu valodas pasniedzēju. Bijis arī Latvijas Tautas frontes Informācijas centra darbinieks un kopš 1991. gada pastāvīgi dzīvo Latvijā.

Latvijas Televīzijā vadījis raidījumu “Skats no malas”, tulkojis un komentējis Eirovīzijas konkursu tiešraides un Oskara balvu pasniegšanas ceremonijas, ilgstoši darbojies Latvijas Radio, šobrīd kanālā Rīga TV24 vada raidījumu “Vēlais ar Streipu”.

Triju Zvaigžņu ordeņa komandieris, viens no anglikāņu draudzes dibinātājiem, bet kā lektors studentiem Latvijas Universitātē mēdz teikt, ka vismaz vienu semestri jūs dzirdēsiet, kā žurnālistiku raksta pareizi.

Šogad, svinot 60 gadu jubileju, Kārlis jokojis: “Pašam grūti noticēt, ka esmu tik tālu ticis.”