Šovakar Monopolā par nākotni valstij, kas celta karā, bet domās vienmēr bijusi par mieru un  patiesu neatkarību. Mūsu viesis Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības vadītājs Ukrainā Ainārs Mežulis.

Jautāts par Ukrainu pirms kara, Ainārs Mežulis atzīst, ka ar šo valsti sācis sadarboties, kad vēl bijis Smiltenē pašvaldības vadītājs. Tas jau bija pirms kādiem 20 gadiem. 

"Kad es atceros, kā izskatījās toreiz Ukraina, kad pirmo reizi braucām pa tiem ceļiem, pilsētas, nerunājot par nomalēm vai laukiem, bet pilsētas centri - viss tāds diezgan nolaists, apbružāts. Visur "kliedza", ka vajadzīga palīdzīga roka, lai savestu to kārtībā," stāsta Ainārs Mežulis. "Ja salīdzina, kā bija pirms kara sākuma, ja esi visu laiku stāvējis tam blakus, gandrīz katru gadu bijis Ukrainā, tad jūti un redzi kā valsts ir mainījusies. Tāpat kā Latvijā redzam, ja padomājam, kā bija pirms 30 gadiem, var jau teikt, ka nekā nav, bet mēs tomēr ejam soli pa solim uz priekšu.

Šeit [Ukrainā] arī varēja redzēt, kā valsts mainās, cik strauji pēdējos gados tika uzlabots ceļu stāvoklis, galvenās automaģistrāles bija gandrīz pilnībā savestas kārtībā, tika remontēti reģionālie ceļi. Laukos varbūt nē, bet rajona centri, nerunājot par apgabala centriem, tur notika milzīgi būvniecības un atjaunošanas darbi. Var teikt, ka tās bija modernas, eiropeiskas pilsētas ar visu to dzīves ritmu un visu to pašu sortimentu veikalos.

Jā, mēs varam runāt, ka dzīves līmenis bija zemāks un varbūt daudz kur laukos vēl dzīvoja, kā var teikt, no naturālās saimniecībās. Bet man liekas, ka tas arī bija viens no faktoriem, ko Krievija nevarēja pārdzīvot, ka Ukraina pēdējā laikā tik strauji attīstās un iet uz priekšu, ka tiešām viņi ātri varētu būt gan Eiropas Savienības, ga NATO locekļi, līdz ar to viņiem bija jādara tas, ko viņi tagad izdarījuši - šī necilvēcība. Kaut kādā veidā jāmobremzē, jāparāda, ka jūs neesat nekas."

Ainārs Mežulis ir studējis filoloģiju Latvijas Universitātē. Savas karjeras laikā darbojies dažādos amatos, tostarp bijis latviešu valodas un literatūras skolotājs, ilggadējs Smiltenes vidusskolas direktors, kā arī bijis Smiltenes un novada domes priekšsēdētājs un 12. Saeimas deputāts.

Ainārs ieguldījis patiešām daudz savas dzimtās pilsētas Smiltenes attīstībā, kā arī palīdzējis un turpina palīdzēt Ukrainas tautai un bērniem, kuru ģimenes locekļi cietuši vai gājuši bojā karā. Par darbību Smiltenes un Ukrainas tautas labā Ainārs Mežulis 2019.gadā saņēmis arī Smiltenes Gada balvu Sabiedriskajā darbībā.

Aināra draugi un paziņas viņu raksturo kā pašaizliedzīgu cilvēku, kas vienmēr sniegs palīdzīgu roku tiem, kam tas nepieciešams.