Par miegu ies varu runāt ilgi, atzīst Marta Celmiņa. Viņa ir miega speciāliste-pediatre Epilepsijas un miega medicīnas centrā Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā, kā arī Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes priekšsēdētāja. Marta Celmiņa aktīvi iesaistās miega izzināšanā un pētniecībā, ir vairāku starptautisku publikāciju autore/līdzautore.

"Miegs ir dabīga norise, kas ir svarīga mūsu izdzīvošanai. Diemžēl cilvēki mēdz miegu nolikt pēdējā plauktiņā, un es arī esmu bijis viens no tādiem cilvēkiem, kurš teica: "izgulēsies kapā!" vai "Miegs ir vārguļiem!" kādā noteiktā savas dzīves posmā. Tā kā ierobežojot miegu, acīm redzami uzreiz nekas nenotiek, teiksim, nenokrīt kāja vai roka, tad mums šķiet, ka tas jau nekas tāds nav. Bet patiesībā miegs ir svarīgs, izdzīvošanai nozīmīgs process," atzīst Marta Celmiņa.

"Domāts atpūtai, bet, padomājiet: ja jums ir laba brīvdiena, jūs pieceļaties pulksten 9–10 no rīta, kā kuram sanāk, iedzerat kafijas tasīti, aizbraucat pastaigāties vai makšķerēt, vai sēnes palasīt... Jūs atbraucat mājās, jums vakarā gribas gulēt, lai gan visu dienu esat atpūtušies. Tas brīnišķīgi parāda to, ka miegs ir mūsu izdzīvošanai nepieciešams process. Tas īsumā. Es par miegu varētu runāt ilgi."

Zināšanas papildinājusi miega centros Lielbritānijā un Zviedrijā, kā arī apmeklējusi dažādus kursus, piedaloties arī pieredzes apmaiņas praksēs ārzemēs. Profesionālās darbības galvenie mērķi ir attīstīt labu, uz pierādījumiem balstītu un pieejamu miega medicīnu Latvijā, kā arī izglītot gan sabiedrību, gan topošos un esošos veselības aprūpes speciālistus.

Marta Celmiņa bijusi viena no ārstēm, kas norādīja, ka jauniem ārstiem Latvijā nebūtu obligāti jāmāk krievu valoda.

"Viss sākās ar kādu feisbuka ierakstu par to, ka, iedomājieties, jaunais ārsts rezidents nemāk krievu valodu. Kāda tā? Kā tad tā? Un

es par to biju izteikusi savu viedokli, ka esmu saskārusies ar milzīgu agresiju no pacientu puses par to, ka man ir ne tāda izruna, vai kaut kas tāds. Es arī esmu lamāta par to, ka ieeju palātā un saku: "Labdien, mans vārds ir daktere Celmiņa."

Nu lūk, un kaut kā to visu uzķēra Latvijas Televīzija un ļoti lūdza mani izteikt savu viedokli skaļi, par ko es ļoti baidījos, jo, nu, būsim godīgi, Latvijā bieži vien ir tā, ka, ja latvietis nemāk krievu valodu, tu esi rusofobs, ja krievs neprot vai izvēlas nerunāt principa pēc latviešu valodā, tad tas ir normāli," stāsta Marta Celmiņa. 

"Beigu beigās tas viss izvērtās tādā milzīgā pasākumā, kad man sāka rakstīt kolēģi, studenti, jaunie ārsti, es saprotu, ka tā ir milzīga problēma, tādēļ kopā ar komandu Latvijas Jauno ārstu asociācijas paspārnē mēs veicām aptauju, kurā piedalījās gandrīz 2000 esošo un topošo medicīnas darbinieku.

Mēs noskaidrojām, ka no jau esošiem sertificētiem, strādājošiem speciālistiem, man šķiet, bija 13 %, kas neprot krievu valodu, rezidenti – tie ir jaunie ārsti, kas vēl nav sertificēti speciālisti – 37 % neprot krievu valodu, bet studenti jau 51 % neprot. Visas sabiedrības doma gan no pacientu, gan medicīnas darbinieku puses joprojām tāda: ja tu nemāki krievu valodu, kā tu vispār uzdrošinies Latvijā strādāt? Tā ir ļoti pazemojoša un degradējoša vide jauniešiem."

Par valsts valodas lietojumu medicīnas un veselības aprūpes iestādēs bija diskusija arī raidījumā Krustpunktā.

"Tādēļ ļoti aktīvi kopā ar kolēģiem šajā projektā iesaistījos. Tas, man šķiet, arī bija labs pamudinājums un papildinājums, lai šī gada jūnija pirmajā pusē tiktu pieņemti grozījumi Pacientu tiesību likumā," turpina Celmiņa.

"Šie grozījumi paredz, ja pacients neprot valsts valodu un ja ārsts neprot šī pacienta valodu, nedefinējot, kuru no svešvalodām – krievu, angļu, japāņu, turku, tad, ierodoties pie ārsta, tas ir pacienta pienākums – nodrošināt tulkošanu. Vai tas ir cilvēks vai kāda aplikācija, vai kas tamlīdzīgs.

Līdz šim savā praksē esmu ļoti daudz redzējusi, ka atnāk cilvēks, es saku labdien – zdrastķe (здравсте), saku labdien – zdrastķe. Viņi pat nesaprot – kā tas var būt, atbildēt latviešu valodā.

Mūsu slimnīca jau ir ieviesusi izmaiņas, noskaidrojusi, kuri ārsti kurās valodās māk runāt, un kad pacients zvana un pierakstās, ja teiksim pacients pierakstās pie manis, runā krievu valodā, slimnīca pasaka – daktere konsultē latviešu un angļu valodā. Ļoti labi strādā. Krietni mazinājusies agresija."

Raidījumā skan:

  1. Eolika, Nora Bumbiere. "Jāprot"
  2. Little Tony. "Cuore Matto"
  3. DJ Hell, Klaus Nomi. "Cold Song"
  4. Charles-Marie Widor. "Toccata in F major"