Šovakar Monopolā viens no savvaļas fotogrāfiem, kurš caur mazo kameras lodziņu ir spējis ieraudzīt plašu pasauli, kura, izrādās, nav klasiska un un pieradināta, bet krāsaina un atklājumu vērta. Kinorežisors un fotogrāfs Mārtiņš Grauds.

"Es, godīgi sakot, mulstu joprojām, kad mani piesaka  kā fotogrāfu. Jo, manuprāt, tomēr fotogrāfam kā amatam vai profesijai ir plašāka jēga. Es nejūtos ļoti spēcīgs tehniski. Kā režisors es vienmēr esmu fotografējis un mēģinājis kompozīcijā atainot to, kas man patīk, vienalga, vai tā ir daba, bet visbiežāk cilvēki. Es labāk jūtos kā klipu režisors, nekā fotogrāfs. Bet ir izdotas arī kādas foto grāmatas un tas apzīmējums kaut kā ir pielipis," par sevi stāsta Mārtiņš Grauds.

Fotografēšanu apguvis ceļojumu laikā, kad arī vislabāk var mācīties, jo ir ārpus komforta zonas

"Ceļo viens pats un vienīgais biedrs, kas ar tevi visu laiku ir līdz, ir foto kamera, un caur to foto kameras lodziņu tu skaties uz pasauli. Tas palīdz ieraudzīt kaut kādas detaļas un sāk veidoties rokraksts un parādās lietas, kas interesē un aizķer," atzīst Mārtiņš Grauds.

Viņš stāsta, ka savā pirmajā ceļojumā uz Laosu un Mjanmu pirms vairāk nekā 20 gadiem tikai otrajā mēnesī atskārtis, ka meklē faktūru un gaismu.

"Ja tev ir divi no tiem elementiem, laba faktūra un rīta vai vakara gaisma, tad kādā pilsētciematā vai mazāk apdzīvotā vidē, vai agri no rīta pilsētā ieies tavā kompozīcijā kaut kāds pārsteigums, kaut kas , ko tu pat iedomāties nevari. Tu vari tikai noelsties, būt pateicīgs un knipsēt, mēģināt paņemt to īsto brīdi. To es toreiz sāku m meklēt un piefiksēt, tas turpinās. Tas man arī patīk visvairāk fotogrāfijā, kaut kāds saķert to mirkli, lai cik tas banāli arī neskanētu, bet tur ir kaut kas baigi jaudīgs tajā, ja izdodas noķert to vienu brīdi," vērtē Mārtiņš Grauds.

Mārtiņš Grauds ir filmu "Kondoru kalve" un "Lust Lust" režisors. Īsfilma ''Lust Lust'' uzvarēja starptautiskajā modes un stila filmu festivālā, kura apbalvošanas ceremonija notika Parīzē.

Mārtiņš mācījies Rīgas Videocentra 1. aktieru studijā un Tallinas Universitātes Baltijas Filmu un Mediju skolas režijas meistarklasē. Bijis arī aktieris Jaunajā Rīgas teātrī un bārmenis klubā "BIMINI".

Viņš ir filmu studijas "TANKA" valdes priekšsēdētājs. Režisors aptuveni 500 televīzijas reklāmas klipiem Latvijā un Lietuvā – saņēmis Mūzikas ierakstu Gada balvu par labāko videoklipu 2009. gadā. Ir režisors un operators daudziem mūzikas klipiem. Veidojis radio autorraidījumu "Casablanka 2000" un "Sūnās Esmu" radio NABA.

Grauds veidojis daudzas melnbalto foto sērijas izstādēm, izrādēm un projektiem. Mārtiņa fotogrāfijas no kapusvētkiem iekļautas Grāmatas “Kopā kapos” pirmajā daļā.