Mācītājs, laulību un atkarību terapeits Māris Ķirsons lielāko sava mūža daļu pavadījis Amerikā un Kanādā, uz Latviju pārcēlies 2013. gadā, laikā, kad varējis visus darbus noslēgt Kanādā un mierīgu sirdi braukt uz Latviju.

Viņš atceras: „Mans tētis, mācītājs būdams, bija pret to, ka es kļūstu par mācītāju. Viņš teica, ka es esmu pārāk gudrs, lai kļūtu par mācītāju. Sākumā studēju filozofiju, vēsturi, bet teoloģija man šķita daudz dziļāka. Man iepatikās strādāt ar cilvēkiem.” 

Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Māris Ķirsons savas dzīves laikā neatlaidīgi iestājies pret Latvijas okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumiem, kas izpelnījās starptautisku uzmanību. Viņš ir Minesotas programmas aizsācējs Latvijā. Savukārt tagad – aktīvs Zemessardzes atbalstītājs.

90. gadu Māris Ķirsons atveda uz Latviju Minesotas programmu.

"Es uzzināju, ka tāda programma Latvijā nav, te šuva ampulas un tā tālāk. Un tas viss ir pa velti. Bet es zinu, ka Minesotas programma strādā. Ja cilvēks darbina to programmu, viņa darbosies viņa gadījumā," skaidro Māris Ķirsons. "Tā programma uzsver to, ka es lūdzu no rīta Dievu, lai Dievs man palīdz šodien neiedzert pirmo šņabi. Pa dienu uzņem kontaktu ar vēl vienu, kurš arī piekopj šo programmu, un vakarā Dievam pasaka paldies. Un tādā veidā nākošā rītā, kad es pamostos, es varu atkal to pašu iesākt. Te ir runa par 24 stundām. Tagad jau šī programma ir izplatījusies pa visu Latviju, jo viņa strādā. Es zinu cilvēkus Latvijā, kuri jau ir skaidrā 20 gadus. Jo viņi sāka darīt to, ko es ieteicu, kad atbraucu."

Māris Ķirsons atklāj, ka viņš pats Minesotas programma izgājis trīs reizes. Viņš neslēpj, ka nācies atkal no jauna pievērsties programmai, jo līdz tai vēl nebija nonācis.

"Beigās bija tā, ka es biju nonācis slimnīcā un nācu pie samaņas, un konstatēju, ka man ir rokas piesprādzētas pie tādiem dēļiem, pie matrača. Ienāca viena žēlsirdīgā māsa, viņa kaut ko padarīja, viņa aizgāja, tā pusceļā pagriezās atpakaļ un paskatījās pār plecu, un teica: "Starp citu, tu vakarnakt nomiri." Un izrādās, ka tā arī bijis."

Mediķi palīdzējuši un Māra sirds atkal sākusi darboties. Pēc tam Māris Ķirsons atkal pievērsies Minesotas programmai. 

"Tagad 30. janvārī būs, ka es neesmu dzēris pat vienu šņabi no 1977. gada," atklāj Māris Ķirsons.