Latvija ērģeļu zeme. Šovakar Monopols apceļo Latvijas novadus, klausoties vēsturisko ērģeļu skanējumu. Mūsu viešņa - idejas un projekta mākslinieciskā vadītāja, ērģelniece Ilona Birģele.

Ērģelniece Ilona Birģele dzimusi Madonā un savas muzikālās gaitas sākusi Viļānu, vēlāk Varakļānu Mūzikas skolā. Pēc tam mācījusies Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas koledžā klavieru specialitātē, fakultatīvi apgūstot arī ērģeļspēli. Skolas laikos Ilona koncertā dzirdējusi Ivetu Apkalnu spēlējam Antonio Vivaldi “Ziemu” un sapratusi, ka arī pati būs ērģelniece. Tālāk mācības Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur 2009. gadā Ilona absolvējusi maģistra studiju programmu pie profesora Tālivalža Dekšņa. Skolojusies arī ārvalstīs - Nīderlandē, Austrijā, Vācijā. Ilona regulāri muzicē Rīgas Domā un Latvijas reģionos, atskaņo solo programmas, sadarbojas ar koriem un solistiem. Koncertus sniegusi ne vien Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Zviedrijā, Somijā, Nīderlandē, Vācijā, Šveicē un citviet. Piedalījusies starptautiskos ērģeļmūzikas konkursos un festivālos, tostarp Irkutskā, Sibīrijā, atskaņojot latviešu komponistu skaņdarbus. Ilona bijusi arī meistarklašu dalībniece Latvijā un ārvalstīs, bet dzimtenē bijusi vairāku nozīmīgu projektu vadītāja, lai popularizētu un attīstītu ērģeļkultūru, to vidū jāmin projekti “Rīgas Svētā Jēkaba Katedrāles ērģelēm - 100”, “Vasaras ērģeļu fantāzijas”, “Tūkstoš mēlēm ērģeles spēlē”, kā arī piedalījusies vairāku mūzikas ierakstu ieskaņojumos.

Kopš 2013. gada Ilona ir ērģeļu dueta “Riga Organum Duo” dalībniece kopā ar Diānu Jaunzemi-Portnaju. Vēl Ilona darbojas pedagoģijas jomā un ir klavieru skolotāja Rīgas 45. vidusskolā, tāpat ir sadarbības partnere SIA “IMPRO CEĻOJUMI” muzikāliem piedzīvojumiem. 2021. gada vasarā Ilona ir mākslinieciskā vadītāja un producente 5. vēsturisko ērģeļu svētkiem “Latvija - ērģeļu zeme”, kas ar koncertiem, pirmskoncertu sarunām, ērģeļu demonstrējumiem, video translācijām un pasaules pirmatskaņojumiem norisinās dažādos Latvijas dievnamos. Bet Ilonas stāsts ir īsts iedrošinājums ikvienam, īpaši mammām, jo savu ceļu pie klausītājiem Ilona sāka trīsdesmit gadu vecumā pēc četru atvašu laišanas pasaulē. Ilona labprāt lasa grāmatas, viņas vaļasprieks ir pabūt vienatnē, klusumā, un sirdī viņa lepojas, ka ir īsta latgaliete.