Arhitektūra un pieminekļi, politika un pilsētas seja. Šī vakara Monopolā par kopīgo un atšķirīgo. Kā šajā savienībā ceļ pilsētas, bruģē ielas un veido pilsētu mūsu saruna ar antropologu, pilsētplānotāju Viesturu Celmiņu.

"Ir lietas, kas visiem saprotamas un vienkāršas. Mums jākoncentrējas uz cilvēkiem, kas dzīvo pilsētā. Daudzi ir tranzītā - ciemiņi, viesi, darbinieki, bet mums jākoncentrējas uz to, kas šeit ir saimnieks. Tas iedzīvotājs un viņam ir konkrētas vērtības, kas jānovērtē. To ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt. Kas ir tās aktualitātes iedzīvotājam?

Ir pusjoks plānošanā, ja tu sagatavo vidi, kas ir droša, ērta un intuitīva piecgadniekam, viņa der visiem pārējiem arī," pilsētvidi mūsdienās raksturo Viesturs Celmiņš.

"Mēs esam auguši laikā, kad cilvēki ar maziem bērniem nebija uz ielas. Tagad ir vecāki ar bērniem uz ielām, jo kļūst mazliet ērtāk. Joprojām nav ideāli. Vai cilvēki ar kustību traucējumiem, kad mēs augām, viņu nebija mazāk, bet viņi uz ielas nebija, jo pārvietoties bija neiespējami. Tagad vari mazliet pārvietoties, ja ir pietiekami dūšas. Joprojām pārejas ir grūtas un sarežģītas, un nav drošas, bet principā mēs ejam uz sabiedrību, kas cilvēkiem ir pieejama. Pilsētvide ir pieejamāka. Mēs neesam ideāli, bet esam tajā virzienā."

Bet Viesturs arī atminas Rīgu, kāda tā bija 90. gados, kad pats dzīvojies pilsētas ielās, jo 15 gadus no savas dzīves veltījis skeitbordam. Dzīvodamies uz ielām arī uztvēris tieši un nepastarpināti pilsētu, kas ar laiku novedis līdz akadēmiskām interesēm un zināšanām par pilsētvidi.

"Cilvēki ir aizmirsuši, ka tas, ko mēs tagad saucam par kluso centru, to saku, kā dzimis, audzis Rīgā, ja tu gāji aiz Valdemāra ielas, Jeruzalemes ielas, nerunājot par Dzirnavu ielas posmiem, tas nebija jautājums vai, bet kad tu nāksi ārā ar basām kājā. Viens, divi - bija pilnīgi skaidrs, piecatā vēl varēja aizbēgt," savu bērnības Rīgu 90. gados atminas Viesturs Celmiņš. "Un mēs runājam par kluso centru, nerunāju par Zolitūdi. Tur tu gāji pats uz savu... Runājam par Rīgas centru, vecpilsētu, kur tagad zinām, cik tur maksā dzīvokļi un kāds kontingents. Tas ir mainījies 20 gadu laikā. Kā pilsētvide var mainīties."

Viesturam ir bagātīga izglītības bagāža – apguvis sociālo antropoloģiju Rīgas Stradiņa universitātē, vēlāk turpinājis studijas maģistrantūrā Ņujorkā. Ieguvis maģistra grādu antropoloģijā arī Kembridžas universitātē Lielbritānijā, kur turpinājis arī doktora studijas.

Viesturam ir vairāk nekā 15 gadu ilga pētniecības un risinājumu izstrādes pieredze. Savas profesionālās karjeras laikā veicis vairākus nozīmīgus pētījumus, strādājis kā pētnieks un dažādu projektu koordinators. Jau daudzus gadus viņš ir arī viespasniedzējs Arhitektūras projektēšanas studijā un arhitektūras maģistra programmā augstskolā RISEBA. Savukārt jau vairāk nekā piecus gadus Viesturs ir atvērto inovāciju kustības “VEFRESH” izpilddirektors.

Ārpus darba vides Viesturs labprāt nodarbojas ar skriešanu.