Prom no pilsētas uz laukiem! Šovakar Monopols dodas uz lauku sētu pie kaziņām, vistām, pīlēm, zosīm un arī pašas saimnieces, kura laukos atradusi jaunu dzīvi un sevis īstenošanu tajā. Lauku uzņēmēja Katerina Kasatkina.

"Es varu aizmirst, kāda šodien ir diena un kāds datums, bet mani var naktī pamodināt un es pateikšu, kas tā par šķirni," sarunā atzīst Katerina Kasatkina, kurai ir 370 dažādu šķirņu putni. 

"Sākumā bija vienkārši vistiņa, šķita, kas tur - vistiņa, oliņas, gaļiņa. Pēc tam es atklāju tādu estētisko pusi, jo putns ir ne tikai putns, ola vai gaļa, bet tā ir estētika, tā ir vēsture, tās ir tradīcijas un tas viss ir nostiprināts jau gadsimtiem. 

Par vienām šķirnēm cilvēki sāka runāt jau Platona laikos, tās bija Ķīnas zīda vistiņas, par kurām viņš pat traktātu uzrakstījis. Kad šo visu atklāju, tas mani iegremdēja tādās ieinteresētības sajūtās, ka es sāku meklēt, lasīt. Ka tu to jūti, ka tu tajā sajūtā dzīvo, tie nosaukumi paši par sevi paliek prātā," turpina Katerina Kasatkina.

Katerina atzīst, ka putniem arī ir nacionalitāte.

"Piemēram, vienā valsti ir kaujinieki vairāk izplatīti, tādi stalti, tādi suņiem līdzīgi putni. Ja mēs runājam par itāļu reģiona valstīm, tie ir tādi kaislīgi, tādi temperamenta pilni putni, viņi ir tramīgi, viņi ir aktīvi, viņi ir ar raksturu, viņi vienkārši izlādējies cilvēka priekšā. Aktieri, goda vārds, aktieri, viņi tēlo no sevis tādus Romeo, viņiem kaisles, viņi meklē savu Džuljetu. Viņus vērot, tur uz teātri nevajag iet," raksturo Katerina Kasatkina.

Kāds raksturs ir Latvijas vistiņām?

"Latvijai ir cukurvistiņas. Zinu vairākas biedrības, kuras mēģina atjaunot latviešu cukurvistiņas," bilst Katerina Kasatkina. "Viņas ir maziņas, tās ir pundurvistiņas.

Ļoti elegantas, ļoti tādas mājnieciskas, ļoti tādas izteiktas mammas, ar izteiktu mātes instinktu. Viņas staigā, viņa klukst - tu, tu, tu, mani bērniņi, nāciet šeit, nu tad es te visus jūs pabarošu, negribat ēst, es jūs tāpat pabarošu, gribēsiet ēst. Tā kā lauku vecmāmiņa, izteikta lauku vecmāmiņa, kura visu sakārto pa plauktiņiem, kurai ir kaut kādas savas tradīcijas, teikšu tā.

No rīta visi vienā bārā ejam ēst! Kā tu negribi, ejam un pa galvu no spārnu, džinkt, ejam!"

"To ir tik interesanti vērot. Kad tu zini, no kurienes nākusi tā vai cita šķirne, tad visu jūti savādāk," turpina Katerina Kasatkina. "Vēl interesantāk braukāt pa valstīm, kur cilvēki audzē savas nacionālās šķirnes. Jūs redzēsiet, ar kādu lepnumu viņi stāsta, un, ja jūs salīdzināsiet saimniekus ar tiem putniem, tad jūs redzēsiet tie raksturi ir viens vienā."

Pašas Katerinas ģimenē mīļākas ir zosis, viņa tās atzīst par gudrākajiem putniem pasaulē.

Katerina arī atzīst, ka tikai dzīvojot laukos izpratusi latviešu tradicionālo dzīvesveidu un tikai dzīvojot laukos apjautusi latviešu dainu vienkāršības ģenialitāti. Skolas laikā šķitis - atkal tās dainas...
Lai arī vecāki sākotnēji nav sapratuši un atbalstījuši meitu viņas izvēlē no pilsētas ar labu izglītību un darbu pārcelties uz laukiem, Katerina vērtē, ka saimniekošana laukos viņai ir asinīs, jo viņas vecvecāki vēl pirms Otrā pasaules kara bijuši lauksaimnieki.

Putnu kolekcionāre un audzētāja - rembatiete Katerina Kasatkina ir izmēģinājusi vairākas darbības jomas. Sākotnēji izmācījusies par juristi, pēc augstskolas absolvēšanas neilgu laiku strādājusi par prokurora palīgu. Vēlāk izmācījusies un strādājusi par dizaineri, darbojusies arī mārketinga nozarē kā santehnikas veikala ķēžu attīstības direktore un kādu laiku bijusi arī pieprasīta tamborētāja.

Savu īsto aicinājumu Katerina atrada, pārvācoties uz dzīvi laukos. Tagad Katerinai pieder lielākā mājas ūdensputnu šķirņu kolekcija Latvijā, kā arī viņa ir vienīgā šķirnes mājputnu audzētāja Latvijā, kura ar saviem putniem sekmīgi piedalījusies starptautiskās izstādēs. Putnu audzēšanai Katerina pieiet arī no zinātniskās puses - pirms kāda laika izstrādājusi maģistra darbu mājputnu ģenētikā un aktīvi piedalās semināros par putnkopību gan tepat Latvijā, gan Lietuvā.

Tāpat Katerina ir Latvijas šķirnes putnu un sīkdzīvnieku audzētāju biedrības dibinātāja un vadītāja, kā arī Lietuvas kluba oficiālās pārstāve Latvijā, Igaunijas, Vācijas un Polijas kluba biedre un Krievijas kluba neklātienes biedre.

Vasarā pie Katerinas Kasatkinas Rembatē viesojās arī raidījums Stiprie stāsti.