Rūta Muktupāvela ir Latvijas Kultūras akadēmijas rektore un Latvijas Rektoru padomes priekšsēdētāja. Viņa ir vairāk nekā 50 zinātnisko publikāciju kultūras teorijas, etnoloģijas un folkloristikas jomā autore. Līdzās zinātniskajai darbībai viņa darbojas radošos projektos: muzicējusi kopā ar "Iļģiem", vairākus gadus ir piedalījusies projektā „Dabas koncertzāle", kopā ar dzīvesbiedru profesoru Valdi Muktupāvelu ir uzstājusies gan Latvijā, gan ārzemēs - ASV, Norvēģijā, Somijā, Polijā, Zviedrijā u.c.

Profesore uzskata, ka kultūra nav tikai izklaide vai nacionālās identitātes jautājums, tas ir valsts drošības jautājums. Viņa teic: "Šobrīd acīmredzami tiešām jāapzinās, cik svarīgi ir kopt valodu, kultūru, visus tos elementus, kas mūs padara par īpašiem, nevis par pelēko masu, bet par nāciju ar savu apziņu, ar savu stingru mugurkaulu un ar savu nākotni."

26. aprīlī Latvijas Augstskolu profesoru asociācijas kopsapulcē Rūta Muktupāvela saņēma Gada atzinības balvu, ko piešķir par nozīmīgu ieguldījumu zinātniskajā, pedagoģiskajā un sabiedriskajā darbā. 

"Katra diena, kas ir nodzīvota, tiešām ir ārkārtīgi vērtīga. Un laikam jau karš ir tas, kas iemācīja mūs novērtēt tiešām katru nodzīvoto dienu, " aizvadīto gadu vērtē Rūta Muktupāvela, minot, protams, arī sasniegto profesionālajā jomā augstskolā. "Ja kādreiz varbūt mēs uz budistiem esat skatījušies, nu labi, ko viņi tur runā, bet šobrīd tiešām tā eksistenciāla realitāte ir nolikusi tādā vietā, ka jāpriecājas par katru dienu."