"Māksla uzvarēt". Šis grāmatas nosaukums runā par spēli, kura  apvieno prātu un emocijas un labi noder arī mūsu šī vakara sarunas virsrakstam. Monopolā saruna ar šaha lielmeistaru, treneri un tiesnesi Zigurdu Lanku.

"Spēles noteikumus iemācīties pāris stundās, taču dzīves nepietiek, lai varētu to aptvert," sarunā atzīst Zigurds Lanka.

Viņš iesaka lasīt veco lielmeistaru grāmatas, lai apgūtu šaha spēli.

"Uzskatu, ka baušļi vēl ir nepilnīgi tādā ziņā, ka pedagogi nav mēģinājuši tieši ar visvienkāršākajiem vārdiem izskaidrot spēles būtību. Es mēģinu ar savām metodēm šos robus pedagoģija aizpildīt. Tāpēc arī piedāvāju jaunus terminus savā grāmatā, kā "uzbrukuma rokāde" - karali, nevis vienkārši noliec drošībā, bet arī domā par torņa spēli, lai to varētu vadīt uzbrukumā. Vai arī katram bandinieku gājienam ir savas figūras jāatver un pretinieka jāierobežo," skaidro Zigurds Lanka. "Ja šos vienkāršos likumus kaut vai uz kastītes ar figūrām uzrakstītu, tad šaha spēle arī būtu prātīgāka un būtu arī vieglāk katram savas partijas spēlēt. Taču tev tos principus neviens nav pateicis, tāpēc ir pat paradoksi."

Zigurds Lanka uzskata, ka šaha grāmatu sarakstīts vairāk nekā par visiem pārējiem sporta veidiem kopā un to ir neiespējami aptvert.

"Visu iespējamo pozīciju skaits uz šaha galdiņa ir 10 ar 120 nullēm. Tas nozīmē, ka tu vari tiešām šos spēles noteikumus iemācīties pāris stundās, taču dzīves nepietiek, lai varētu to aptvert. Tāpēc uzskatu, ka ir svarīgi iemācīties šos principus un redzēt signālus ne tikai šahā, bet tas palīdzēs arī dzīvē ieraudzīt, ka tev ir dots skaidrs signāls, kas jādara.

Tā vietā, lai turpinātu stūrgalvīgi kaut kādu savu ideju, tev ir vienkārši jāreģistrē, ko tieši no tevis gaida šī situācija, vai mīļais Dieviņš. Tas arī jādara, nevis jāiet pret straumi, vai suns jāglāsta pret spalvu," uzskata Zigurds Lanka.

Savā grāmatā "Māksla uzvarēt" Zigurds Lanka iepazīstina ar 120 kombinācijām - 60 ar baltajiem un 60 ar melnajiem kauliņiem, bet tas ir pats minimums.

"Šaha meistara galvā ir ne tikai 120 kombinācijas, viņu ir simtiem tūkstošu. Tādiem ģēnijiem kā Fišeram un Kasparovam ir pat miljoni visāda paraugu, kas ir ieprogrammēti. Būtībā katrs meistars spēlē ar šo ieprogrammēto paraugu palīdzību šahu, un viņam nav katra pozīcija pa jaunu jāpārrēķina. Tāpēc es teikšu, ka ir daudz, daudz vairāk kombināciju, kas tev jāzina kā profesionālam spēlētājam, nekā tikai 60 balto vai 60 melno kombinācijas," norāda Zigurds Lanka.

Šahistiem galvā cits "dators", ne kā pārējiem.

"Es pilnīgi pieņemu, ka galva ir kā dators, un uzskatu, ka smadzenes ir tāds kā translators, kas no informācijas lauka izsijā tajā brīdī vajadzīgo," piekrīt Zigurds Lanka.

Šahs ir sporta spēle, kurā vecumam nav nozīme.

"Protams, šahists sasniedz savu zenītu kaut kur starp 20 - 30 gadu vecumu, un, tāpat kā pārējos sporta veidos, viņš tālāk ļoti lēni var progresēt, ja vispār var progresēt. Ja arī viņš progresē zināšanu ziņā, tad, protams, atkal ir mazāk enerģijas, bet tā patiešām tā ir nodarbe, ar ko var brīnišķīgi nodarboties no bērna vecuma līdz pat sirmam vecumam," bilst Zigurds Lanka.

Zigurds Lanka šahu sācis spēlēt sešu gadu vecumā. Viņa pirmais treneris bijis Baldones šaha pedagogs Zigurds Pigits. Meistarkandidāta nosaukumu Zigurds Lanka ieguvis 1974. gadā, PSRS sporta meistara - 1978. gadā.

2018. gadā Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) Ģenerālajā asamblejā trijiem Latvijas treneriem apstiprināja jaunos titulus. Augstāko no tiem saņēmis lielmeistars Zigurds Lanka, kurš kļuva par FIDE vecāko treneri. Tas ir augstākais starptautiskais trenera tituls.

Zigurds Lanka ir lielmeistars (1992), Latvijas čempions (1993), starptautiski atzīts pasaules klases šaha treneris un teorētiķis, grāmatas "Māksla uzvarēt" autors. Karjeras laikā trenējis Alekseju Širovu, strādājis ar Latvijas sieviešu izlasi, kā arī palīdzējis vairākiem spēlētājiem sasniegt lielmeistara līmeni.