Viņu var pamanīt visos orķestros - starojoša, enerģiska, kruzuļaina, gluži kā viņas mīļā senā mūzika. Šovakar Monopolā vijolniece Agnese Kanniņa.

Solo māksliniece, kamermūziķe vai orķestra mūziķe?

"Lai kam jau tie ansambļi un mazs orķestris, lai gan kopš šī gada esmu arī LNSO sastāvā. Tas man pašai bija izaicinājums un kaut kādā ziņā arī vēlme iepazīst repertuāru, kas man daudzus gadus ir gājis paralēli un garām. Solo īsti nav mans, man patīk kopā ar kādu sarunāties mūzikā," vērtē Agnese Kanniņa. 

"Mums bieži ir tāds joks, ka esmu nopirkusi otro vijoli, veikalā bija tikai otrā vijole palikusi. Muļķīgs joks, protams, mēs esam vijolnieki un tas iedalījums... Reizēm pat tās otrās vijoles, piemēram, kamerorķestrī otrās vijoles un alti pat ir svarīgāka skrūve par tām pirmajām, kas spēlē meldiņus. Pat satur kopā, jo pīrādziņš bez pildījuma nav baigi garšīgs. Mīkliņa," bilst Agnese Kanniņā.

Agnesei tuva ir senā mūzikas. Kā 21. gadsimta cilvēks var justies 15. - 17. gadsimtā, garīgi, faktiski, tur būt pat tuvāk?

"Par to esmu daudz domājusi. Man tā atslēga ir absolūtais skaistums un harmonija. Iespējams, es to meklēju ikdienā 21. gadsimtā un bieži neatrodu. Tur ir kaut kā proporciju skaistums. Daile - tāds varbūt latviešu sarunvalodā mazāk lietots vārds. Tas ir tik skaisti un tas ir ārkārtīgi cilvēcīgi. Līdz ar to man tas ir ļoti saprotams.

Tas nav tā, ka tur ir tikai šis ārišķīgais skaistums, tur ir arī skaistas sāpes, skaistas skumjas, respektīvi visa tā emociju gamma, ar ko mēs, cilvēki parastie, dzīvojam," atklāj Agnese Kanniņa. "Tajā es atrodu šo pilnību. Arī mani pašu šī mūzika ir izglābusi no smagām bedrēm, kas ir dzīvē bijušas un mums visiem ir. Vijole un tieši šo gadsimtu mūzika. Tas man ir palīdzējis."

Agnese Kanniņa ir vijolniece ar plašu pieredzi. Mācījusies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Romana Šnē, ieguvusi bakalaura un maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Šobrīd Agnese ir akadēmijas Senās mūzikas katedras docente. 

Vijolniece divas reizes nominēta Lielajai Mūzikas balvai - kategorijā „Gada debija” orķestrs “Sinfonietta Rīga” stīgu kvarteta sastāvā, kā arī kategorijā „Par izcilu darbu ansamblī”.

Kopš 2006. gada Agnese ir “Sinfonietta Rīga” II vijoļu grupas koncertmeistare un paralēli darbam orķestrī spēlē “Sinfonietta Rīga” stīgu kvartetā, kā arī darbojas kā baroka orķestra “Collegium musicum Rīga” koncertmeistare.

Raidījumā skan:

  1. Stefano Landi. "Passacaglia della vita"
  2. Juuk. "Sūdi, vairāk nenāciet"
  3. Herbie Hancock. "Don't Give Up"
  4. Laiksne. "Kādi ziedi rudzīšami"