Zinātkārs. Vārds, ar kuru raksturojam šī vakara viesi. Mūsu saruna par sadarbību ne tikai starp cilvēkiem. Latvijas Universitāets Bioloģijas fakultātes docents un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās grupas vadītājs Zigmunds Orlovskis.

"Tā lielā aizraušanās ir saprast šīs augu mijiedarbības ar citiem organismiem, ieskaitot arī savā starpā. Esmu izvēlējies kā savu galveno pētījumu loku izprast to, kā strādā pazemes internets, bioloģiskais internets. Un ko mēs ar to saprotam," atklāj Zigmunds Orlovskis.

"Ir zināms, šī hipotēze jau gaisā zinātnes pasaulē ir, var teikt, ir jau no 90. gadiem, kad cilvēki novēroja, ka daudzi augi savā starpā ir saistīti ar sēņu tīklu. Un šīs ir sēnes, kas veido ļoti intīmas attiecības ar augu saknēm, viņas pat spēj ieaugt augu saknēs. Šis vārds mikoriza nozīmē tieši šo te ļoti ciešo simbiozi. Tātad - mikoriza ir simbioze starp augu sakni un labvēlīgām sēnēm, kas palīdz augam paplašināt šo sakņu virsmas laukumu. Kas palīdz augam uzņemt ūdeni un minerālvielas no augsnes, bet savukārt sēnei augs pretī dod to, ko augs fotosintēzē ir saražojis - tie oglekļa resursi, tie ir gan cukuri, gan arī taukvielas, taukskābes, kas nepieciešamas sēnēm, jo sēne ir būtībā viena ļoti liela membrānu virkne. Un šīs membrānas bioloģija veidotas no taukskābēm, un tas ir tas, ko augs arī sēnei piedāvā."

"Domājams, ka šis tīkls ir teju zem katra auga, kurš aug dabiskā vidē un kur šī vide nav varbūt mehāniski bijusi bojāta," stāsta Zigmunds Orlovskis.

"Mēs nevaram teikt, ka šis internets nekad neuzkaras un ka viņš funkcionē, jo mēs viņu neesam vispār sapratuši. Mēs esam radījuši kaut ko ļoti analogu tam pašam, varbūt pat tajā brīdī neapzinoties, kas arī parāda ļoti interesantu fenomenu," vērtē Zigmunds Orlovskis.

"Dzīvajā dabā daudzās vietās pasaulē dzīvie organismi nākuši ar ļoti līdzīgiem pielāgojumiem vienas un tās pašas problēmas risināšanā. Tas parāda to, cik šis risinājums dažkārt var būt elegants un spēcīgs tajā, ko viņš var sasniegt. Un, ja mēs pieņemam, ka internets kā tehnoloģija cilvēkiem ir radīts neatkarīgi no šī iespaida par to tīklu, kas ir varbūt zem mūsu kājām, augsnē, tad patiesībā, jā, mēs varam domāt, ka mēs esam neatkarīgi no tā radījuši vienlīdz spēcīgu rīku. Kā mēs to izmantojam, tas ir cits jautājums, cik viņš ir bieži uzkaras vai neuzkaras un ko labu un sliktu viņš dara, arī cits jautājums, bet kā rīks viņš ir ļoti spēcīgs un ar lielu potenciālu."

 

Zigmundam interese izzināt dabu un tajā notiekošo radusies jau bērnībā. Pēc vidusskolas viņš devās uz Lielbritāniju un Šveici, lai studētu augu un mikrobu mijiedarbību. Zigmunds ieguvis bakalaura grādu ekoloģijā  Kārdifas Universitātē Velsā, doktora grādu filozofijā Austrumanglijas universitātē un John Innes centrā Noridžā. Praktizējies un zināšanas papildinājis arī Ekseteras Universitātē, kā arī uzņēmumā “SESVanderHave” Beļģijā. Vēlāk teju sešus gadus bijis pēcdoktorantūras pētnieks Lozannas universitātē Šveicē.

Nu jau dažus gadus Zigmunds ir atgriezies Latvijā un sācis pētīt pazemes sēņu internetu.

 

Raidījuma viesa izvēlētā mūzika:

  1. John Barry. "On Her Majesty's Secret Service" 
  2. Peter Schilling. "Major Tom"
  3. Peter Gabriel. "Solsbury Hill"