Jau vairāk nekā trīs gadus mēs ik dienu lasām ziņas par notikumiem Ukrainā un pagājušajā nedēļā mūs atkal šokēja ziņas par nežēlīgu triecienu Sumu pilsētai. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc raidījuma epizodi nolēmām veltīt militārai tēmai, stāstot par to, kas ir bieži pieminētās ballistiskās raķetes.

Ballistiskās raķetes ir pašvadāma strateģisko ieroču sistēma, kas pārvietojas pa ballistisku trajektoriju. Šī trajektorija izskatās kā parabola. Tās var pārnēsāt parastās sprāgstvielas, kā arī bioloģisku, ķīmisku vai pat kodolieroču munīciju. Parastās raķetes tiek darbinātas ar reaktīvo dzinēju, bet ballistiskās – ar raķešu dzinēju. Tas ļauj ballistiskām raķetēm darboties ārpus Zemes atmosfēras, jo tām nav nepieciešams skābeklis degvielas dedzināšanai.

Ballistiskās raķetes tiek klasificētas kategorijās, pamatojoties uz to darbības rādiusu. Ir maza darbības rādiusa ballistiskās raķetes, kas pazīstamas arī kā “takstiskās” raķetes, saīsinājumā SRBM. Tās sasniedz mērķi, kas atrodas mazāk nekā 1000 kilometru rādiusā. Tad ir vidēja darbības rādiusa – MRBM - ballistiskās raķetes, kuras sasniedz mērķi rādiusā līdz 3000 kilometriem. Trešā kategorija ir tālā darbības rādiusa ballistiskās raķetes jeb IRBM, kuras iznīcina mērķi līdz 5500 kilometriem. Un tad ir starpkontinentālās ballistiskās raķetes – ICBM, kuru darbības rādiuss pārsniedz 5500 kilometrus.

Tad vēl pastāv arī hiperskaņas raķetes. Galvenā hiperskaņas raķešu priekšrocība ir to ātrums – tās pārvietojas piecas reizes ātrāk par skaņu. Tātad hiperskaņas raķetei būtu nepieciešama vien 1 stunda un 40 minūtes, lai veiktu attālumu no Pekinas līdz Ņujorkai caur Eiropu. To darbības rādiuss variē, piemēram, Krievijā slavenais „Kinzhal” darbojas līdz 480 kilometru rādiusam, bet ASV „Dark Eagle” – 2700 kilometru rādiusā.

Pastāv arī no zemūdenes palaižamās ballistiskās raķetes, kuru darbības rādiuss ir no 4000 līdz 12 000 kilometru, piemēram, ASV „Trident” darbības rādiuss sasniedz tieši 12 000 kilometru. Tātad, ir daudz un dažādas ballistiskās raķetes.

Tomēr viens ir skaidrs, tās visas ir ļoti dārgas. Kā liecina internetā pieejamā informācija, ASV piederošā ICBM – „Minuteman” – maksā 7 miljonus ASV dolāru. Tikpat izmaksā arī Krievijā populārā „Voyevoda”. Ir arī daudz dārgākas ballistiskās raķetes, piemēram, tā pati ASV piederošā „Trident” izmaksā vairāk nekā 30 miljonus ASV dolāru.

Ballistiskās raķetes ir ļoti grūti identificēt un notriekt, tādēļ pretgaisa aizsardzības sistēmas ir vēl dārgākas nekā raķetes.

Raidījumu veidoja arī Justīne Elferte un Albīne Hlopņicka no Latvijas Ārpolitikas institūta.