Raidījumā Pāri mums pašiem iepazīstam reliģisko dzīvi un tradīcijas Indonēzijā. Tam ir divi ļoti jauki iemesli. Viens - nupat Mākslas muzejā Rīgas Birža atklātā daudzkrāsainā izstāde, kas aicina iepazīt Dienvidaustrumāzijas mākslas kolekciju un gūt ieskatu šī reģiona bagātajā krāsu, rakstu, materiālu, tehniku, simbolu un tradīciju pilnajā kultūras mantojumā.
Savukārt otrs iemesls runāt tieši par šo eksotisko valsti ir tikšanās ar diviem šīs valsts pārstāvjiem - Latvijas goda konsulu Indonēzijā Ajubu Junusu un arī ar Rinu Lādenu no dajaku cilts.
Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā ar 114 darbiem ir pārstāvētas sešas no 11 Dienvidaustrumāzijas valstīm: Indonēzija, Laosa, Kambodža, Taizeme, Vjetnama un Mjanma. Skaitliski apjomīgākā ir tieši Indonēzijas kolekcija.
Indonēzija ir lielākā valsts Dienvidaustrumāzijā un ceturtā lielākā pasaulē, kuras iedzīvotāju skaits sasniedz gandrīz 230 miljonus. Vārds Indonēzija ir cēlies no vārdiem "indos" un "nesos", kas nozīmē - salas blakus Indijai. Un tik tiešām Indonēzija ir lielākais arhipelāgs pasaulē, kas sastāv vairāk nekā no 17000 salām. Mūsdienu indonēziešu priekšteči ieceļojuši šajās salās no Āzijas kontinentālās daļas pirms tūkstošiem gadu un ārzemju tirgotāji sāk apciemot šīs salas, sākot ar aptuveni divsimto gadu pirms Kristus.
Tieši ceļotāji no Indijas arī spēcīgi ietekmēja šīs zemes iedzīvotājus ar hinduisma un budisma kultūrām. Tad 13. gadsimtā musulmaņu tirgotāji no Indijas Sumatras salā ieviesa islāmu. Pēc tam šī reliģija tālāk strauji izplatījās arī pārējās Indonēzijas salās, izņemot Bali, kur valdošā reliģija palika hinduisms. Bet minēt konkrētu gadaskaitli, kad Indonēzijā ir ieceļojuši kristiešu misionāri, ir diezgan apgrūtinoši, jo avoti ir dažādi. Tiek minēts gan 7. gadsimts, gan 13., gan 14. gadsimts, bet skaidri zināms ir fakts, ka 1510. gadā Indonēzijā pirmo reizi ieradās portugāļu tirgotāji, pēc tam sekoja arī spāņi, un caur šiem ienācējiem izplatījās katolicisms. Drīz pēc viņiem ieradās arī angļi un nīderlandieši, kas pārsvarā bija protestanti, un tādējādi arī kristietība Indonēzijā izplatījās pa ļoti dažādiem ceļiem.
Pats Ajubs Junuss pieder Indonēzijas luteriskās baznīcas kopienai un ir pārliecināts kristietis, arī diakons savā baznīcā. Kopā ar viņu sarunā piedalās arī Rina Lādena no dajaku cilts.
Kristietība ir otrā lielākā reliģija aiz islāma Indonēzijā, aptuveni 10% jeb 25 miljoni iedzīvotāju ir kristieši: 7% pieder protestantu baznīcai, trīs katoļi, bet ne lielākā tomēr ir šī islamticīgo kopiena ar 87%. Hinduismam piederīgi ir 1,7%, bet budismu pārstāv 0,7%.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!
Draugiem.lv Facebook Twitter