Raidījums veltīts vienai no izcilākajām personībām 20. gadsimta vēsturē - Mātei Terēzei. Viņai gan šādi apzīmējumi par izcilību neko nenozīmēja, tāpat kā jebkuri citi pagodinājumi, pat Nobela prēmija, jo īstā balva bija Dieva brīnumainā darbība, ko pieredzēja un joprojām pieredz Mātes Terēzes māsas - žēlsirdības misionāres, palīdzot visnabadzīgākajiem dzīves pabērniem šajā pasaulē.
Septembris ir Mātes Terēzes mēnesis, kaut gan viņa ir dzimusi augusta beigās, bet 5. septembrī 1997. gadā Māte Terēza piedzima debesīm un 2016. gada 4. septembrī tika kanonizēta svēto kārtā.
Svinot Mātes Terēzes simtgadi, 2010. gadā Latvijā tika izdotas trīs grāmatas, kuras cilvēki lasa un pārlasa arvien. Iepazīt Māti Terēzi mums ir bijušas jo daudzas iespējas. Varbūt atceraties arī notikumu, kad Rīgas Domā - Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā bija sagatavojis vakaru „Mātes Terēzes lūgšana” un toreiz dievnams bija cilvēku pārpilns. Ēriks Ešenvalds ir veltījis Mātei Terēzei savu kompozīciju „Piliens okeānā”. Par garīgo saikni ar viņu un viņas atstāto mantojumu mēs varētu runāt vēl daudz. Māte Terēze un viņas dzīve ir vēl viens pierādījums Dieva brīnumainajai darbībai, jo cilvēciskiem spēkiem nebūtu iespējams itin nekas, ko viņa ir pieredzējusi savā kalpošanā nabagajiem. Minēšu kaut vai faktu, ka iesākumā viņa viena pati, neaizsargāta sieviete, devās kalpot nabadzīgajiem Kalkutas ielās. Bet šobrīd ordenī darbojas aptuveni 5000 māsu vairāk nekā 103 valstīs.
Vai radīt ko tādu būtu vienas trauslas sievietes spēkos? Protams, ka nē. Un tieši te nākas runāt par dievišķo realitāti, kas joprojām darbojas pasaulē un joprojām vēlas darboties arī caur mums.
Raidījumā saruna ar publicistu Arni Šablovski, kurš ir vairākkārt apmeklējis Mātes Terēzes žēlsirdības misionāru māju Kalkutā, kā arī priesteri Arni Maziļevski, kurš savām acīm kaut ko tur pirmoreiz skatīja tieši Mātes Terēzes simtās jubilejas gadskārtā 2010. gadā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Mātes Terēzes aktivitātes bija Vatikāna biznesa projekts ar mērķi izspiest naudu no ziedotājiem un apzagt sirdzējus un neaizsargātos. Slimajiem ziedotie līdzekļi nonāca Vatikāna kontos. Lielāko daļu no milzīgajiem ziedojumiem māte Terēze tērēja reliģijas popularizēšanai. Tai pat laikā viņas izveidotās labdarības iestādes bija nomiršanas nometnes. Ārstēšana tika aizstāta ar lūgšanām. Cilvēki, kam bija nepieciešama visvienkāršākā ārstēšana, lai viņi atveseļotos, netika ārstēti. Bezpalīdzīgajiem sirdzējiem māte Terēze nodrošināja paātrinātu nonākšanu "Dieva valstībā".
Kādam vīrietim, kurš mira no neārstējama vēža ar mokošām sāpēm, māte Terēze teica, ka viņam ir jābūt laimīgam. “Tu ciet kā Kristus pie krusta. Tātad Jēzus Tevi skūpsta.” Vīrietis atbildēja: “Tad, lūdzu, pasakiet viņam, lai viņš beidz mani skūpstīt!” Pretsāpju līdzekļi izdzēstu “Jēzus skūpstus”, bet mātes Terēzes ieskatā ciešanas ir jāvairo, nevis jāmazina.
Pati sev māte Terēze nodrošināja augstākās klases medicīnu un servisu. Viņa pārvietojās ar kāda noziedznieka piešķirtu privātu lidmašīnu. Māte Terēze – iecelta svēto kārtā – būtībā bija noziedzniece. Mūsu centīgie mākslinieki, kristīgo “vērtību” popularizētāji, šādam cilvēkam par godu dzied slavas dziesmas. Vai viņi arī saprot, kādā zaņķī ir iepīti?
https://en.wikipedia.org/wiki/Critic ism_of_Mother_Teresa
Likumi par grūtniecības izbeigšanu ir pieņemti, ņemot vērā humānus apsvērumus un uzklausot attiecīgu medicīnas un zinātnes disciplīnu speciālistus.
Kristietībā zīdainis un bērns nav vērtība. Ārlaulībā dzimuši bērni ar kristīgo tikumības sargu gādību nonāca klosteru atkritumu izgāztuvēs. Dažs tika nogalināts ar svēto tēvu ziņu, cits galu ņēma no "aprūpes" mātes Terēzes garā. Tāda ir bijusi kristīgā prakse cauri gadsimtiem, sekojot Dieva norādēm: 5. Moz. 23:3 “Neviens, kas ārlaulībā dzimis, lai nenāk Tā Kunga draudzē, pat arī viņa desmitā paaudze lai nenāk Tā Kunga draudzē.”
Seksuāla vardarbība pret mūķenēm, piespiedu aborti, seksa verdzenes klosteros… Nu arī Vatikāns ir spiests to atzīt. Izvaroja, pēc tam mūķenei atņēma jaundzimušo un nogalināja. Tā izrīkojās ar sievieti, izmantojot viņas bezpalīdzīgo stāvokli (atkarību no klostera administrācijas)*.
Par laimi, pie mums klosteri nav vientuļo māšu patvērums. Arī Dieva norādes baznīckungiem nav aktuālas, jo var labi nopelnīt ar starpniecību bērnu adopcijā.
*https://www.bbc.com/news/world-europe-4713 4033
https://apnews.com/article/vatican-city- ap-top-news-south-america-international-news-a sia-f7ec3cec9a4b46868aa584fe1c94fb28
https:// www.bishop-accountability.org/abusetracker/
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X