Šogad pirmo reizi pasniegta Latvijas Ainavu arhitektūras balva trijās nominācijās – Ārtelpa, Personības un Procesi. Konkursā pamanīta un novērtēta ir arī Preiļu parka Ādama un Ievas sala, kas nominācijā “Ārtelpa” saņēma otro godalgoto vietu kategorijā “Kultūrvēsturiskā ārtelpa”. Pērn sala atjaunota, iegūstot sajūtu kā grāfu Borhu laikā.

Ādama un Ieva sala Preiļu muižas parka teritorijā gan izceļas, gan iekļaujas kopējā parka ainavā. Uz salas izveidota gaiša, pelēcīgas nokrāsas terase un neliela estrāde ar nojumi, kas veidota no koka. Salu apkārt ieskauj koki un dīķis. Lai gan vēsturisku apliecinājumu neesot, visticamāk parku projektēja un izveidoja itāļu arhitekts Vinčenco Macoti, tajā laikā izveidojot modernu un mūsdienīgu objektu. Saliņa ir parkā viena no romantiskākajām vietām, stāsta Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece Sanda Čingule-Vinogradova. 

“Muižnieku laikā uz saliņas ir atradusies Ievas un Ādama skulptūra. Nav zināms kāda mākslinieciskā vērtība, no kāda materiāla, jo tāda informācija nav saglabājusies, bet pati ideja parāda to romantisko pusi un raksturo pagājušā gadsimta parku veidošanās tradīcijas, arī pats parks ir ainaviskā romantisma parks,” stāsta Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece Sanda Čingule-Vinogradova.



Preiļu muižas komplekss ar parku ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, Ādama un Ievas sala ir saglabājusi savu vēsturisko nosaukumu, kas radies grāfu Borhu laikā. Pēc nostāstiem no agra pavasara līdz vēlam rudenim uz salas ziedējuši košumkrūmi, mūžzaļie efejvīņi, salas vidū augusi “paradīzes ābele” ar sārtiem, nelieliem ābolīšiem. Parka dārzniece iecerējusi atjaunot  mazās dekoratīvās ābelītes, stādot tās apkārt salai. Pēc Otrā pasaules kara uz salas uzbūvēts deju laukums, kur cilvēki gāja uz ballēm, skaisti pavadījuši laiku. Uz blakus esošās lielākas salas ir bijuši dažādi kioski. “Bet, kad sākās neatkarības laiks, šeit pamazām visa konstrukcija nolietojās, un bija palikusi  tikai garenā tilta konstrukcija, bet vairs uz salas nevarēja tikt, ” stāsta Sanda Čingule-Vinogradova. Sala bija aizaugusi un uz tās nekas nenotika. 2011.gadā salai un tiltam tika izstrādāts atjaunošanas tehniskais projekts, kuru īstenoja vien 2018.gadā.

“Šī tik tiešām ir idilliska, mierīga, romantiska vieta, šeit bieži peldas pa dīķi apkārt mūsu parka gulbju pāris, kuriem katru gadu ir savi mazie gulbēni, kas rada vēl vairāk skaisto, patīkamo sajūtu. Šeit esi pilsētā, bet, skatoties visapkārt, pilsētas nav, jo visapkārt ieskauj skaista ainava, koki, skaisti krūmi.”

Uz salas cilvēki nāk atpūsties, jau šobrīd Ādama un Ievas sala kļūst iecienīta kāzinieku vidū. Pamazām parkā ir iecerēts atjaunot visus tiltus vienādā stilā kā izbūvēta sala. Lēniem, bet pamanāmiem soļiem tiek atjaunota arī Preiļu pils.