„Jebkuram lielākam pasākumam jāapzinās riski, ko darīt nopietnākajos vai visbiežāk sastopamajos gadījumos. Iepriekšējos svētkos bija identificēti riski un sagatavoti plāni. No malas skatoties šķiet, ka šajos svētkos tādu nebija,” atzīst Agris Auce, Latvijas Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācijas valdes priekšsēdētājs, rakstījis par risku analīzi lielos pasākumos.

Fakts, ka XI Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājuma laikā noģība vairāki desmiti svētku dalībnieku, liek pievērst lielāku uzmanība risku kontrolei, arī jautāt, vai svētku sakarā bija veikta savlaicīga risku analīze.

Auce min, ka, piemēram, masveida saslimšana var būt pašsaprotama lielu pasākumu laikā un tam ir jābūt gataviem. Jābūt rīcības plānām šādai situācijai.

Runājot par situāciju svētku ģenerālmēģinājuma, viņš atzīst, ka lielais risks būtu panikas izcelšanās uz skatuves. Bet, lai arī sekmīgi visi nogāja no skatuves, tālāk sākās krietns haoss, kura kulminācija bija gājiena atcelšana, tad neatcelšana. Par izglītības un zinātnes ministres rīkojuma par gājiena atcelšanu neievērošanu Auce bilst "ja viņas rīkojums atcelt tiek ignorēts, kāda var būt runa par situācijas kontroli".

Ja nebūt šāda starpgadījuma, mediķu būtu bijis pietiekami, uzskata Uldis Strautmanis, "Delfi" sporta redakcijas žurnālists, divu dziesmu svētku dalībnieku tētis. Viņš vērojis gan ģenerālmēģinājumu, gan noslēguma koncertu un atzīst, ka ģenerālmēģinājumā pēdējās trīs dziesmas nemaz nav dzirdējis, jo visa uzmanība bijusi pievērsta savam bērnam.

Vērtējot ģenerālmēģinājuma laikā izveidojušos ārkārtas situāciju, viņš atzīst, ka mediķiem „rokas bija aptrūkušās”, labi, ka palīdzību sniedza apsargi, ugunsdzēsēji, arī vecākie koristi. Tajā pašā laikā viņš uzteic rīkotāju rīcību, novedot skolēnus no skatuves, nebija nekādas panikas stumdīšanās, grūstīšanās. Strautmanis uzskata, ka svētku rīkotājiem vajadzēja rēķināties ar to, ka šādā lielā pasākumā, kur piedalās bērni, vajadzēja rēķināties ar iespējamiem starpgadījumiem.

Uģis Brikmanis, XXV Vispārējo dziesmu un XV Deju svētku režisors, atzinīgi vērtē noslēguma koncerta norisi, kas bijis brīnišķīgs koncerts satura, organizēšanas ziņā, ritma un tempa ziņā. Viņš uzskata, ka svētku sagatavošanas periodam vajadzēja būt par divām dienām ilgākam, lai mēģinājumu stundas nebūtu tik garas. Bet tas ir valdības jautājums, piešķirot līdzekļus.

Brikmanis arī bilst, ka bērniem, kas iebraukuši Rīgā pirmo reizi, vajadzētu pilsētu arī izbaudīt. Lai būtu pilnvērtīgs un kupls piedzīvojums.