Jūlijs tautā tiek dēvēts par liepu mēnesi. Tāpēc tieši šajā liepu pilnzieda laikā Augšdaugavas novada Šederes pagasta ļaudis nolēmuši sarīkot liepu ziedu vākšanas talku. Tā pagastā, kas lepojos ar kuplu skaitu liepu un pat vairākām simtgadīgu liepu alejām, notiks pirmo reizi. Bet talkā savāktie un citi sanestie liepu ziedi tiks izžāvēti, lai sarūpētu veselīgu Ziemassvētku dāvanu pagasta vecajiem vientuļajiem ļaudīm. Talkas iniciatore ir Šederes pagasta Kultūras nama vadītāja Rita Butkeviča.

"Jau sāk smaržot! Jūs pat nevarat iedomāties, kā te smaržos. Tas vienkārši nav aprakstāmi, jo mums visapkārt ir liepas, kur ej, visur ir liepas!"

Ar Šederes pagasta Kultūras nama vadītāju Ritu Butkeviču tiekamies sestdienas pusdienlaikā, pie senlaicīgā akmens mūru celtā kultūras nama, ko ieskauj dažādu paaudžu stādīti liepu koki.

"Šīs liepas ir stādītas, precīzi nepateikšu, bet ap 100 gadi atpakaļ, 86 kaut kur tā, pēc nostāstiem. 

Agrāk šeit bija skola un skolēni, kuri skolu pabeidza, šīs liepas iestādīja kā dāvanu. Iepriekš jau arī te liepas auga, jo tās, kas aug ceļa malā ir vēl vecākas. Tās saglabājušās vēl no tālajiem grāfu Plāteru- Zībertu laikiem, un tā aleja ir burvīga, kur ir 100 procentīgi 100 gadīgi koki. Tu stāvi tiem apakšā kā tāda skudriņa..Tas ir fantastiski, un tie drīz sāks ziedēt."

Protams, liepu dzīve nav mūžīga, tāpēc šodienas šederieši, kā stāsta Rita Butkeviča, jau stāda jaunas liepiņas, tā turpinot pirms 100, bet iespējams pat 1000 gadiem sākto  tradīciju.

"Mēs Latvijas talkā organizējām jauno liepiņu stādīšanu, te Šederē ļoti daudz cilvēku atnāca, mēs bijām pat pārsteigti, ka tāda aktivitāte. Te visu sastādījām, jo kādreiz te bija vecās liepas, taču tās aizgāja bojā no vecuma, vai pērkons vai kā, nu tā ir dzīve."

Ja tāda liepu stādīšanas talka notika, tad kāpēc, lai nesarīkotu liepu ziedu vākšanas talku, smejas Rita. Talka jau pati par sevi ir laba lieta, tā Šederes kultūras nama vadītājai ir bērnības dienu laba atmiņa.

"Savu bērnību daudz vadīju Daugavas otrā pusē Vaboles pagastā Lielo Kļocku ciemā, tur es izaugu, un tur tā talka mani bērnībā arī uzrunāja, jo tur mazajā ciematiņā bija talka uz talkas. Tur ir siena talka, tur ir mēslu talka, tur ir liksim malku talka. Tur ir cūku bēres, un jau ir talka. Tad, kad cilvēki sanāk kopā, tas ir fantastiski. Tad ātri var visu izdarīt. Tāpat ir Latvijas Lielās talkas, un katru gadu ar vien vairāk cilvēku nāk, un Latvija paliek ar vien tīrāka un tīrāka paliek."

Jau šonedēļ, tuvākajās dienās, kad Šederē liepas būs pilnā plaukumā, Rita Butkeviča liks afišu uz paziņojuma dēļa, rakstīs sociālajos tīklos un aicinās visus uz liepziedu vākšanas talku.

"Sāks ziedēt, tad mēs arī redzēsim, ap 6.-7. datumiem, izskatās pēc pumpuriņiem. Likšu afišu un tad nāks cilvēki, pulcēsies un arī vedīs tepat, un tad mēs žāvēsim kultūras nama pažobelēs. Tur ir vēsi, vēdinās un ir tāda laba vide."

"Tā būs kā talka un ceru, ka tā izveidosies par tādu labu tradīciju.

Jo liepas, ja aug, tās jau pašas ko mums dod. Ņemat, ņemat.. Protams, ne jau visus zarus raujot, bet pamazām, un ja mēs katrs pa saujiņai salasīsim, tad liepas būs tikai priecīgas. Liepas jau vispār man liekas ir kā tāda sargātāja, Latvijas sargātāja. Ozols un liepa ir kā tādi mamma un tētis. Liepa dod spēku, pat pieejot klāt. Tu vari apķert to, un jau mundrums iekšā."

Šai liepziedu vākšanas talkai Šederē cēls mērķis, ideju atklāj Rita Butkeviča.

"Ja jau liepa ir devusi tādu fantastisku ziediņu, pilnu veselības, spēka, saules siltuma, mēs viņu ņemam un dāvājam citiem. Tas ir prieks, ko darīt cita labā. Ja mēs to ziediņus savāksim, un izdosies tos labi izžāvēt un smuki sapakot, tad Ziemassvētkos tā būs fantastiska dāvana. Mums apkārt, diemžēl, ir daudz vecu, vientuļu cilvēku, un viņiem tas būs ļoti patīkams pārsteigums, ka tie mazie bērni, tā jaunā paaudze to skaisto paciņu iepakos, noformēs un ar mīlestību tos ziediņus saliks iekšā un katram uzdāvinās, tas ir liels prieks."

Pirmos liepziedus ievākušas vismazākās Šederes talcinieces, Ritas māsas Ingas meitiņas Līna un Sofija.

"Savācām jau ļoti daudz- pilnu bļodu, patīk tas ziediņš un smaržo pēc medus. Katru gadu mēs lasām liepu ziediņus, kaltējam un ziemā to visu lietojam dēļ veselības. Šogad liepu ziedu vākšanas talka notiek pirmo reizi un ceram, ka tā kļūs par labu tradīciju.

Vēlamies šos ziedus dāvināt veciem cilvēkiem ziemassvētkos, un ceram to paciņu būs daudz un daudz būs laimīgu cilvēku."

Liepas šogad ar ziediem dāsnas, katrs sev un citam kādu sauju var ievākt, arī šajā talkā Šederē. Liepa ir sirds koks, un tā būs dalīšanās ne tikai ar veselību, bet arī mīlestību.