Ar svilpieniem un "Gaismas pils" dziedāšanu, prasot algu celšanu, 2. novembrī sākās Dziesmu svētku izvērtēšanas konference.

Lai gan atskats uz vasaras notikumiem oficiālajā scenārijā bija paredzēts pavisam citā noskaņā, notiekošais liecina, ka aiz emocionālā un arī svētku sajūtu piepildītā notikuma vasarā stāv milzum daudz neatrisinātu jautājumu.

Dziesmu un deju svētku konferenci atklāja kultūras ministre Agnese Logina ("Progresīvie"). Uzreiz pēc ministres uzrunas noslēgšanas ministri pārtvēra virsdiriģents Mārtiņš Klišāns, norādot, ka citādāk diezin vai viņam šodien būs iespēja tik tieši uzrunāt ministri. Viņš uzdeva jautājumu, vai nākamā gada budžetā prioritātēs ir iekļauts dziesmu un deju svētku ikdienas procesam nepieciešamais finansējums. Diemžēl ministre skaidru atbildi nedeva, vien minēja, ka turpināsies darbs pie tā.

Auditorija ar šo atbildi nebija mierā, cilvēki ar skaļām ovācijām pauda savu neapmierinātību, pēc kā visi zālē esošie dalībnieki piecēlās kājās un sāka dziedāt Jāzepa Vītola "Gaismas pili". Savukārt gan diriģents Ints Teterovskis, gan Mārtiņš Klišāns no zāles izgāja ārā.