„Nevēlamie” – tā saucas ietekmīgajā Vācijas žurnālā „Der Spiegel” nesen publicētais raksts par Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju situāciju. Tajā parādījusies tendencioza informācija. Gan pausts, ka Latvijas valdība aptuveni 30% iedzīvotāju uzskata par potenciālu placdarmu Vladimira Putina invāzijai, gan stāstīts par dažāda veida izrēķināšanos ar minētajiem cilvēkiem. Tikmēr Latvijas Republikas Ārlietu ministrija ir nosūtījusi protesta vēstuli žurnāla redakcijai.

Raksts „Nevēlamie” žurnālā „Der Spiegel” vācu valodā publicēts 9.martā, bet 14.martā klajā nākusi tā versija angļu valodā, kas gan nosaukta mazliet citādi – „Latvija pievelk skrūves savai krievu minoritātei”. Apakšvirsraksts: „Apmēram 30 procenti Latvijas iedzīvotāju ir krievvalodīgie. Valdība uzskata, ka viņi varētu nodrošināt Vladimiram Putinam placdarmu valstī.”

Raksts sākas ar spilgtu kādas anonīmas sievietes, IT speciālistes Katjas stāstu par viņas brālēnu, Latvijas pilsoni Igoru Popovu, kuram aizdomās par sadarbību ar Krievijas specdienestiem nekavējoties likts pamest Latviju: "Pēc neilga laika divi slepenā dienesta darbinieki stāvēja pie viņa durvīm," stāsta Katja. "Viņam deva tikai vienu stundu laika mantu pakošanai, un tad viņš tika aizvests uz nometni netālu no Rēzeknes pilsētas, kur arī citi gaidīja deportācijas."

Rakstā iztirzātas valodas pārbaudes Daugavpils iedzīvotājiem, kam palīdz „Saskaņas” biedre Olga Petkēviča, raksturota kā „krievu pensionāru sargeņģelis”. 37 gadus veca sieviete, kas bijusi nepilna laika modele un žurnāliste, bet tagad ir četru bērnu māte, kas cenšas uzsākt Eiropas politiķes karjeru. Petkēviča, atsaucoties uz kādu vārdā nenosauktu sievieti, informē žurnālistu par vīrieša pašnāvības gadījumu nepagarinātas uzturēšanās atļaujas dēļ.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vadītāja Maira Roze saka raksts ir tik tendenciozs, ka par to ir grūti runāt, sākot jau ar to, ka Igora Popova stāsts ir izdomāts.

Arī Ministru Kabineta Stratēģiskās komunikācijas departamenta vadītājs Rihards Bambals vērtē, ka notikusi manipulācija ar informāciju.

Žurnāla „Der Spiegel” autors Valters Mairs (Walter Mayr), kas veidojis publikāciju, neesot vērsies Latvijas migrācijas dienestos, lai precizētu situāciju, un arī stratēģiskās komunikācijas departamenta vadītājs Rihards Bambals vērš uzmanību, ka, lai gan izteikta asa kritika par Latvijas valdības pozīciju vispārīgā krievvalodīgo kontekstā, rakstā nav neviena oficiāla avota valdībā vai ministrijās.

Arī Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks Mārtiņš Kaprāns vērtē – rakstā apzināti uzkonstruēta baiļu atmosfēra, stereotipizējot krievvalodīgos iedzīvotājus, to statusu un motivācijas.

Kā vienīgā akadēmiskā pētniece rakstā citēta Stradiņa Universitātes komunikācijas daļas vadītāja, sociāltropoloģe Inguna Potetinova, kura vēstījusi, ka tos, kas nostājas krievvalodīgo pusē, citi sauc par rašistiem vai Putina lakstīgalām. Potetinova Latvijas Radio atsūtīja vēstuli, ka no viedokļa, ka krievvalodīgo balsis Latvijā nedzird, viņa neatsakās, taču autors publicējis arī informāciju, ko viņa jau iepriekš atzinusi kā kļūdainu un faktiem neatbilstošu. Tāpat viņa nepretendējot būt par eksperti minoritāšu jautājumā.

Tikmēr raksta autora telefons bija izslēgts, un arī Latvijas Republikas Ārlietu ministrija no „Der Spiegel” redakcijas atbildi pagaidām nebija saņēmusi.

Pēc sižeta izskanēšanas viedokli izsaka politologs Ojārs Skudra, kurš seko Vācijas mediju sniegtajai informācijai.