Visas tās amatu prasmes, ko savulaik dzīvodama Berķenelē, piekopa Pliekšānu ģimene, atdzims šajā senajā klētī. Te būs stelles, kur varēs aust, būs ratiņi, ar kuriem tiks vērpta dzija. No aitu vilnas taps cepures un čības.

Raiņa māja Berķenelē nav akreditēts muzejs, tā ir pusmuižas ēka, kas ir 18.gadsimta mantojums, kurā savā bērnībā no sešiem līdz četrpadsmit gadiem dzīvoja Rainis.

Šobrīd māja ir atjaunota, tajā ir ekspozīcija veltīta Rainim, te notiek ekskursijas un radošās darbnīcas.

Klēts ir nākamais objekts pēc pašas mājas, kas šogad piedzīvos atjaunošanas darbus.

“Daugavpils novada dome ir iesaistījusies Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projektā “Amatniecība bez robežām”. Projekts paredz uzlabot muzeju un kultūras iestāžu ēkas un aprīkojumu, lai palielinātu tūristu plūsmu un varētu attīstīt jaunas amatniecības prasmes,” stāsta Raiņa mājas vadītāja Inese Bērziņa.

Paredzēts, ka klētī iekārtos amata prasmju darbnīcas, kur godā cels tos amatus, ko savulaik piekopa Pliekšānu ģimene.

“Tā kā Pliekšānu ģimene ir darbojusies gan ar zirgiem, gan arī tajā laikā Jāņa mātei patika aust. Mājās bija dzīpari, diegi, vilna.  Aušana – pirmā lieta, ko gribētos šeit attīstīt. Otra lieta – vilnas velšana. Te būs arī vilnas darbnīca, kur rādīsim kā vilnu mazgā, ka iegūst no aitas, kā atšķiras vilna. Tāpat izgatavosim čības, cepures.”

Kur cepures, tur sākas stāsts par pašu tērpu - kleitām, jakām, mēteļiem, blūzēm. Arī tos  pēc senām piegrieztnēm plānots darināt klētī, uz kurieni līdz ar stellēm, vērpjamajiem ratiņiem un šujmašīnām pārcelsies arī jau Raiņa mājā esošā tērpu kolekcija.

Raiņa mājās Berķenelē klēts atjaunošanas darbus kā radošo amatu darbnīca piedzīvos jau šī gada beigās.