Nedēļas nogalē, it sevišķi, sestdien gaidāms silts un saulains laiks, ko daudzi, visticamāk izmantos, lai dotos ārpus pilsētās, pavadītu laiku dabā. Latvijas Meža īpašnieku biedrība aicina cilvēkus brīvdienās doties atpūtā mežā atbildīgi, tostarp neatstāt atkritumus un nekurināt ugunskurus, norāda biedrībā. Latvijas Valsts meži slēgs atsevišķus objektu tipus, kur nevar nodrošināt nepieciešamo distanci starp cilvēkiem. Savukārt ārsts Uga Dumpis jau laicīgi bažīgi vaicā, kā informāciju par distancēšanas nepieciešamību nogādāt arī ārpus tvitera.

"Mēs  esam izvērtējuši mūsu atpūtas objektus un secinājuši, ka

no rītdienas,28.marta, rīta ir jāslēdz ciet skatu torņi, tādi ir pieci Latvijas Valsts mežos.

Tāpēc, ka nevaram nodrošināt divu metru attālumu starp cilvēkiem, ja divas grupas viena kāpj augšā, otra lejā," raidījumā Pēcpusdiena norāda AS Latvijas Valsts meži pārstāvis Tomass Kotovičs.

"Otrs objektu tips, ko slēgsim, tās ir purva takas.

Lai arī tās ir ļoti iecienītas, tā ir ļoti šaura laipa, tikai viens metrs un atkal ir tā, ka divas dažādas cilvēku kompānijas nevar  viena otrai paiet garām, neievērojot distancēšanos. Tāpēc šie objekti tiks slēgti. Visas pārējās dabas takas un objekti Latvijas valsts mežos ir atvērtas, protams, lūdzam arī tur ievērot nosacījumus, piemēram, ja viena ģimene ir apsēdusies pie kāda galdiņa, pārējiem tur neiet, turpina Kotovičs.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis atgādina, ka galvenais distancēšanās pamatā, ir tas, ka nepieejat tuvu citiem cilvēkiem, jo pilienu infekcija, kas ir Covid-19, var aizlidot ne vairāk par diviem metriem.

"Ejot ārā būtu jāturas divu metru attālumā no citiem cilvēkiem. Vēl būtu svarīgi saprast, ka jādodas pie dabas vienatnē vai ar ģimenes locekļiem, nevajadzētu satikties ar draugiem. Īpaši nevajadzētu apmeklēt savus gados vecākos radiniekus, jo tie ir visvairāk apdraudēti, norāda Uga Dumpis.

"Kāpēc tas ir tik svarīgi, tāpēc, ka kādu laiku pirms saslimšanas cilvēks ir lipīgs un ja arī ir slimība, tā var noritēt vieglā formā: ir nelielas garšas vai ožas izmaiņas, neliels klepus, un cilvēks nemaz nejūtas slims. Bet, ja viņš kontaktē ar citiem cilvēkiem, tas var būt viņiem bīstami," skaidro Dumpis.

Tāpat Dumpis atgādina, ka vīruss pārvadās ar rokām. Ārkārtīgi būtiski, izejot no mājās nomazgāt rokas, arī atgriežoties nomazgāt rokas. Kārtīgi ar ziepēm 20 sekundes.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības pārstāve Aiga Grasmane mudina nekurināt ugunskurus mežā un pārtiku ņemt līdzi jau sagatavotu, kā arī pēc tam aiz sevis savākt atkritumus.

Valsts Ugunsdzēsības un Glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Agrita Vītola atzīst, ka kūlas dedzināšanas netikums nav saistīts ar vīrusa draudiem.

"Drīzāk otrādi, cilvēkiem ir daudz vairāk brīva laika un cilvēkiem attiecīgi rodas vēlme šo pērno zāli dedzināt, kas ir aizliegta rīcība, norāda Agrita Vītola.

"Bet ir vēl citas lietas, cilvēkiem ir attiecīgi vairāk laiks, viņi, iespējams, to veltī savu piemājas teritoriju sakopšanai vai pērno lapu un zaru dedzināšanai. Gribētu ieteikt maksimāli uzmanīgi ierīkot ugunskurus, kur attiecīgi šos atkritumus dedzināt, un, protams, nededzināt saimniecības atkritumus kopā ar lapām un zariem. Un parūpēties par to, lai jūsu ugunskurs nekādā veidā neizraisītu kūlas ugunsgrēku."