Daugavpils kļūs par vienu no retajām pilsētām, kurā pilsētvidei vizuāli neestētisks objekts – purvs - kļūs par tūrisma un dabas izziņas centru. Latgales zoodārzs plāno pilnībā mainīt priekšstatu par tam blakus esošo purvu, kas atrodas teju pašā pilsētas centrā, un kas pilsētniekiem lielākoties asociējas ar niedrājiem un lielu daudzumu putnu. Taču patiesībā šis purvs slēpj sevī lielu skaitu dažādu augu un retu dzīvnieku, par kuriem cilvēkiem būtu interesanti uzzināt, uzsver šīs idejas autori.
4,5 hektāri, tik plaša ir teritorija pašā Daugavpils centrā - Esplanādē, netālu no Daugavpils universitātes un arī paša Latgales zoodārza, ko klāj aizaugušu niedrāju un krūmāju puduri, no kuriem ik pa laikam gaisā paceļas putnu bari. No skata neestētiska vieta, kurai blakus vēl pilsētas attīrīšanas iekārtas, notekūdeņi ar savu specifisku smaku. Taču patiesībā šis purvs ir vērtība un pat ar savu vēsturi, stāsta Latgales zoodārza direktors Mihails Pupiņš.
„Purvā ir ne tikai putni, par kuriem visi zina, kad tie īpaši pavasarī un vasarā kuplā skaitā ir apkārt un čivina, bet te ir pilns dažādu augu un dzīvnieku par kuriem parastam cilvēkam nav ne jausmas. Starp citu, tieši šajā purvā tika noķerta mūsu pirmā purva bruņurupuciene, ar kuru bija sācies mūsu purva bruņurupuču atjaunošanas projekts. Tā ir vēsturiska vieta, un mēs esam viena no nedaudzajām pilsētām Eiropā, kuriem tāds ir purvājs pašā pilsētas centrā, un kāpēc mums neizmantot savu resursu?”
Un tiešām, kāpēc, lai to nedarītu un neizmantotu, atzīst Daugavpils domes teritoriālā plāna izstrādes vadītāja Inta Ruskule, atklājot ideju, ar ko pašvaldībā vērsies zoodārza direktors.
„Ir paredzēta purva taka un purvārijs, nevis delfinārijs, bet tieši purvārijs,” stāsta zoodārza direktors Mihails Pupiņš.
„Tas nozīmē, ka Daugavpilī tiks uzcelts unikāls objekts, ne tikai Latvijas, Eiropas, bet arī pasaules mērogā. Jo mums jārūpējas par dabu, lai par to zinātu arī citi cilvēki. Mums jāattīsta brīnišķīgais purvs pilsētas centrā un jāizveido gan purva taka un purvārijs, kur var visus šos Latvijas vietējos purva dzīvniekus ieraudzīt dabiskajā vidē,” tā Inta Ruskule.
„Parasti jau brauc purvus skatīties uz Aizsargājamām teritorijām, bet mums tāds purvājs ir pašā Daugavpils pilsētas centrā. Lai to purva skaistumu saprastu, arī tiks izveidota šī purva taka pa kuru varēs iet, skatīties augus un dzīvniekus. Būs slēpņi, lai varētu vērot putnus, tie ir lielie ķiri, Daugavpilī to ir lielākā kolonija pat Eiropas līmenī.”
Šāds purvārijs, kura izveidei Daugavpils domes deputāti deva zaļo gaismu, būs ne vien unikāls objekts pasaules līmenī, bet, kā stāsta Inta Ruskule, tas būs ieguvums arī pašai pilsētvidei.
„Mēs pieņemam pilsētai stratēģisku lēmumu. Jo jebkurš purvājs kādreiz aizaug, un šinī gadījumā mēs to saglabāsim tādā režīmā, kāds tas ir. Mēs veiksmi tā hidroģeoloģisko atjaunotni tā, lai tas neaizaug, lai tā vide saglabātos tāda, lai tur ir ko skatīties. Jo īstenībā pēc pāris 10 gadiem tā būtu vienkārši pļava, no kurienes arī tie lielie ķiri būtu aizlidojuši, un tur nekā interesanta nebūtu. Iespējams kādreiz ar laiku tur varētu uzbūvēt kādu māju un viss. Var teikt, ka esam nolēmusi saglabāt šo purvāja teritoriju nākamajām paaudzēm. Un par cik tam blakus atrodas attīrīšanas iekārtas, notekūdeņi, šis purvs būs tā ekoloģiskā zona, kas samazinās gan smakas, gan piesārņojumu un tās var teikt būs pilsētas plaušas”
Līdz ar purvāja un purva takas izveidi, promenādi, Daugavpilī arī māksla savīsies ar dabu. Jo šī taka, ja vien tās izveidi atbalstīs arī dažādi Eiropas fondi, arī būs viens no posmiem ceļā uz Daugavpils cietoksni un Rotko mākslas centru.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X