1959. gadā Daugavpilī - pilsētā ar senām un dziļām akordeona mūzikas tradīcijām izveidojās Akordeonistu orķestris. Nupat tam apritēja 60 radošas darbības gadi. To laikā orķestris ir izveidojis plašu repertuāru, kas ietver sevī dažādu žanru mūziku no klasiskām un romantiskām noskaņām līdz ekspresīviem tango motīviem, no estrādes mūzikas virtuozitātes līdz daudzveidīgajam džezam.

Akordeona mūzikas valdzinošās skaņas jau  60 gadu laikā saviem klausītājiem izspēlē Daugavpils akordeonistu orķestris, viens no vecākajiem akordeonistu orķestriem valstī  un tik daudz gadu ir patīkams pārbaudījums pašiem.

“Prieks par to, ka kolektīvs tik ilgi dzīvo. Paldies par to visiem, jo mūsu sastāvs nemitīgi mainās.

Pārsvarā ir studenti, bet kolektīvs savā mākslinieciskajā vienotībā pastāv visu laiku un priecē savus klausītājus, ” saka orķestra mākslinieciskā vadītājā Tatjana Saratova.

Akordeons savā ziņā ir Daugavpils instruments, par to liecina pilsētā jau par tradīciju kļuvušais starptautiskais akordeona mūzikas festivāls un jauno izpildītāju konkurss,   pateicoties tieši šī instrumenta lietpratējiem, atzīst Tatjana Saratova:

“Bez cilvēkiem nevar būt nekā. Valērijs Hodukins mūsu kolektīvu vadīja 50 gadus, bet kolektīva pamatus lika Georgijs Skokuns, kurš sāka mācīt spēlēt akordeonu, ar vien vairāk viņām bija audzēkņu, un tā viņš pamazām izaudzināja orķestri.”

Priekš Birutas tāpat kā ik viena šajā kolektīvā akordeons ir visa dzīve, un akordeona spēle šai meitenei jau kļuvusi pat par ģimenes tradīciju.

“Te spēlēju jau 5 gadus. Akordeons priekš mums nav vienkārši mūzikas instruments, visi šeit spēlē ar dvēseli. Mēs pavadām ļoti daudz laika ar šo instrumentu 6-8 stundas dienā. Es domāju tā ir visa mūsu dzīve, akordeons priekš mums ir viss.

Akordeons ir arī manas ģimenes simbols, man ģimenē visi spēlē akordeonu, māsa pabeidza mūzikas skolu, vectēvs kopš bērnības spēlē akordeonu.

Mēs visa ģimene, kad satiekamies kopā, vienmēr kaut ko kopā uzspēlējam uzraujam kādu dziesmiņu.”

Daugavpils akordeonistu orķestrī akordeona mūziku šobrīd koncertos papildina arī bungas, stīgu instrumenti un klavieres, bet akordeonam ir tas īpašais skanējums, atzīst pianists un koncertmeistars Gļebs Guļajevs:

“Ar akardeonu var atskaņot ļoti dažādu repertuāru-populāro mūziku, folkloru, akadēmisko mūziku, arī mūsdienu avangardu. Esmu ar kolektīvu piedalījies dažādos festivālos, ar lielu pieredzi, tāpēc dzirdēju visu plašo akordeona mūzikas skaņu spektru. Esmu arī ievērojis, ka akordeons kļūst ar vien populārāks, cilvēkiem tā skanējums patīk un uzlabo garastāvokli.”