Lai arī orientēšanās sporta veidam šobrīd dabā valdošie laika apstākļi - sals un sniegs nav tie ērtākie, tomēr tā ir iespēja sportistiem un vienkāršiem iedzīvotājiem papildināt savas brīvā laika pavadīšanas iespējas dabā. Šāds poligons, kas šobrīd pieejams Daugavpils Jaunās Forštates mežā, Daugavpilī jau trešais. Taču šis ir lielākais, kurā garākā distance stiepjas 9 kilometru garumā, ar 60 stacionārajiem kontrolpunktiem. Poligona tapšanas iniciatori ir Daugavpils orientēšanās sporta aktīvisti.

Orientēšanās ir interesanta un ik vienam pieejama aktivitāte dabā, ņemot rokā karti un kompasu, doties meklēt kontrolpunktus. Tā ir gan fiziska slodze ķermenim, gan spēja izbaudīt meklētāja azartu un atradēja prieku.

Daugavpils orientieristiem šo prieku baudīt ir vairākās iespējas, stāstot par jauno poligonu, saka viens no idejas iniciatoriem Matīss Ratnieks.

„Daugavpilī kopumā jau izveidoti trīs stacionārie orientēšanās poligoni.

Pirmie orientēšanās maršruti tapa Ruģeļu ūdenskrātuves apkārtnē un Stropu Mežaparkā. Šo - Jaunās Forštates apkaimes mežā, bija tikai loģiski izveidot, jo te atrodas treniņgrupa. Tā ir iespēja šiem jauniešiem jebkurā diennakts un gada laikā trenēties.”

Poligons Daugavpils Jaunās Forštates apkaimē plešas sešu kvadrātkilometru platībā. Šobrīd, kad mežs piesnidzis ar sniegu, te valda klusums, taču tas ir tikai uz laiku, atzīst Daugavpils orientēšanās kluba Stiga valdes locekle un trenere Anastasija Smoļakova.

„Pie mums te mācās gan bērni orientēties, gan nāk pieaugušie, gan amatieri un profesionāļi.”

Poligons tapis sadarbībā ar A/S Latvijas Valsts meži,  projekta “Orientējies Latvijā” ietvaros, ir  īpašs ar savu ainavu un reljefu. Tas ir lielākais Latgalē, stāsta Matīss Ratnieks.

„Poligons atrodas interesantā apvidū, te atrodas vienīgās iekšzemes kāpas Latvijā. Šo skaisto priežu mežu mēs saucam pat par parku, kur patīkami pastaigāties un paskriet.”

Kopumā šajā poligonā izvietoti 60 stacionāri kontrolpunkti, mudinot iepazīt dabas objektus un šo daudzveidīgo apvidu. Viss, kas tam nepieciešams ir karte un kompass, stāsta Anastasija Smoļakova.

„Kartes var apskatīt un lejupielādēt arī elektroniski mājaslapas sadaļā Orientēšanās poligoni, izvēloties sadaļu “Karostas orientēšanās poligons”. Kontrolpunktos izvietotas QR kodu plāksnītes. Lai varētu uzskaitīt distancē pavadīto laiku un salīdzināt to ar citiem, atzīmēšanās notiek ar mobilo aplikāciju “Qrenteering”. Pamācību, kā lietot mobilo aplikāciju var atrast mājaslapas sadaļā Jaunās Forštates poligons.”

Kā šo distanci iziet,  jau ir paša orientierista ziņā, izvēloties savu individuālo maršrutu. Orientēšanās sports ir pieejams ikvienam. Šajā poligonā izveidotas kopumā trīs dažāda garuma un sarežģītības distances, par trasi turpina stāstīt trenere Anastasija.

„Īsā distance ir veidota 1.9 km garumā ar 6 kontrolpunktiem. Piemērots ģimenēm ar bērniem. Lielākoties kontrolpunkti izvietoti uz līnijveida objektiem. Vidējā distance ar 12 kontrolpunktiem 4,9 km garumā ir piemērota garākai pastaigai vai skriešanas treniņam. Distance aptver lielāko daļu no unikālajām iekšzemes kāpām, kas atrodas Jaunās Forštates mežā. Garā distance piemērota garākam pārgājienam, kurā jāveic vismaz 9 km, lai atrastu 20 kontrolpunktus. Distance ietver Jaunās Forštates piepilsētas mežu un iekšzemes kāpas, kurā ir izteikts reljefs un nepieciešamas labas orientēšanās iemaņas. Ir izveidota arī izvēles distance, kurā katrs pats var sastādīt veicamo maršrutu. Distances garumu un kontrolpunktu apmeklēšanas secību var pielāgot, apmeklējot tikai daļu no objektiem.”

Izbaudīt  dabu, meklētāja azartu un atradēja prieku šajā poligonā un šajā īpašajā pandēmijas laikā ir drošākais veids, kā vadīt brīvo laiku.