Daugavpils cietokšņa vēsturisko vaļņu stiprināšanai atvēlēti 350 000 eiro. Tie ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļi, ko projektā "Rīteiropas vērtības" piesaistījusi Kultūras ministrija. Par šiem līdzekļiem uzlabojumus piedzīvos tieši iepretim Daugavpils Marka Rotko mākslas centram izvietotais Daugavpils Cietokšņa septītā bastiona zemes nocietinājums ar valni. Laika zobs atstāj savas pēdas cietokšņa nostiprinājumos, saka šī kultūrvēsturiskā mantojuma pētnieki. Tāpēc jau tuvākajā laikā, kamēr vien to atļauj dabas apstākļi, sāksies restaurācijas darbi.

Kad atjaunojas, kāds no Daugavpils cietokšņa vēsturiskajiem objektiem, tas ne tikai dara pievilcīgu šejienes vidi. Objekts kļūst interesants tūristiem,  un  tas vēl apaug ar jaunām aktivitātēm - vai tas būtu kara rekonstrukciju festivāls, Martas balle vai krāmu tirdziņš.

„Pamatu pamats ir Cietokšņa popularizācija. Tā ir Daugavpils pilsētas popularizācija. Tās ir jaunas iespējas gan tūrisma objektam, gan pilsētai,” saka Cietokšņa pārvaldnieks Jānis Ostrovskis.

Daugavpils cietoksnis ar  kopējo platību  150 hektāros, šobrīd  piedzīvos vēl vienu būtisku atjaunotni.       

Restaurāciju piedzīvos – cietokšņa nostiprinājums – septītā  bastiona  zemes nocietinājums ar valni.

„Mums bija iespēja piesaistīt papildus finansējumu, lai pilnībā atjaunotu cietokšņa septīto bastionu. Tas ir tāds zemes nostiprinājums pretī Marka Rotko mākslas centram, kur šobrīd notiek pulvera pagraba restaurācija. Finansējums ir nepieciešams apmēram 1 miljons eiro, ko mēs nevarējām piesaistīt no viena finanšu avota, līdz ar to finansējums ir sadalīts trijos projektos – gan Latvijas – Lietuvas pārrobežu projektā, gan Latvijas – Baltkrievijas projektā, bet Kultūras Ministrijas piešķirtais finansējums mums ļaus restaurēt šī vaļņa eskarpa sienu – tā ir ārējā siena, kas izveidota no lieliem akmens bluķiem,” stāsta Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centra eksperts projektu jautājumos Artjoms Mahlins.

Papildus finansējums šiem  darbiem nācis negaidīti.

„No šī lielā projekta "Rīteiropas vērtības", kuru mēs īstenojam ar vairākām dienvidlatgales pašvaldībām, kapacitātes un finansējuma trūkuma dēļ izstājās Aglonas bazilikas draudze. Līdz ar to mums bija iespēja pārņemt viņiem paredzēto finansējumu,un tika atbalstīta šī aktivitāte” tā Artjoms Mahlins.

Un šis projekts arī tieši attiecas uz cietokšņa septītā  bastiona  zemes nocietinājumu ar valni. Darbi tā restaurācijā plānoti tuvākajā laikā.

„Mums izdosies saglabāt nocietinājuma elementu. Tā mums būs pirmā pieredze šādu objektu restaurācijā. Droši vien kopā ar būvniekiem eksperimentēsim, lai šī siena būtu skaista un tehniski stabila,” saka Artjoms Mahlins.

Pats septītā  bastiona objekts ir zemes nocietinājums ar valni un eskarpu, kas  ir būvēts no akmens bluķiem. Zem tā  atrodas arī pazemes telpas. Savulaik tās bija  paredzētas aizsardzībai un munīcijas glabāšanai. Ja valnis atkal kļūs stiprs, Daugavpils cietokšņa apmeklētājiem tas pavērs jaunas iespējas. Te būs iespējams nodrošināt jaunu ekskursijas maršrutu pa bastiona aizsarggrāvi, gar eskarpa sienu. Iepriekš tas nebija iespējams tieši drošības apsvērumu dēļ.