Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs Covid krīzi velta lielākai virtuālajai saiknei ar saviem apmeklētājiem, tā, lai sabiedrībā par muzeju nezustu interese. No novembra beigām, kad vairākās Latvijas pašvaldībās ar īpaši augstu inficēto cilvēku skaitu, tika noteikti īpaši reģionālie ierobežojumi, šim Daugavpils muzejam kopā ar tā paspārnē esošo Māla mākslas centru, nācās durvis vērt ciet. Taču ierobežojumi tikai sekmējuši muzeja darbinieku izdomu. Šobrīd gan muzejs atkal ir atvērts apmeklētājiem.
No 4. decembra, pateicoties ministru kabineta grozījumiem rīkojumā, ka visā valstī ir vienādi nosacījumi Covid-19 izplatības mazināšanai, tas atkal atvērts individuālajiem apmeklējumiem. Taču pieredze darboties arī ārkārtas režīmā deva jaunu stimulu.
„Mums tā pirmā lielā pieredze bija jau martā, kad izsludināja pirmo reizi ārkārtējo situāciju. Tad gan nācās padomāt, kā varam organizēt mūsu darbu tā, lai nepazaudētu sabiedrības interesi par mums.
Lai cilvēki zinātu, ka mēs te vēl aizvien esam. Tad radās ideja, ka varam veidot arī virtuālās izstādes. Tika veidoti nelieli videoklipiņi, kad sociālajos tīklos cilvēkiem, neapmeklējot muzeju, bija iespēja iepazīties ar dažādām izstādēm. Kopumā tie bija ap 10 videoklipiņi gan par muzeju, gan par Māla mākslas centru,” stāsta muzeja pārstāve Gunta Ločmele.
Tad novembrī, valsts svētku noskaņā, atkal radusies doma, kā virtuāli uzrunāt jauno paaudzi – skolēnus.
„Ja mēs nevaram uzņemt lielā skaitā muzejā skolēnus, kas parasti piedalās valsts svētku laikā sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanas akcijā, tad mēs izdomājām, ka to var darīt arī attālināti. Izsludinājām pieteikšanos skolām, kuras varēja pieteikt savas klases, saņemt lentītes muzejā, locīt pašiem skolās. Bet bonusā viņi saņēma no mums videomateriālus par to, kas ir Lāčplēša diena, kāpēc mēs svinam patriotisko nedēļu. Tie bija divi materiāli, dažādām vecuma grupām. Ļoti interesanti bija tas, ka pēc šo abu materiālu publicēšanas, jau pirmajā nedēļā „youtube” mēs sasniedzām vairāk nekā 1200 skatījumus,” stāsta šīs idejas iniciatore Gunta Ločmele.
Strādāt radoši tieši virtuālajā vidē un gūstot atgriezenisko saiti, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja darbiniekos sekmē vēl lielāku vēlmi izpausties šajā jomā, ar aizrautību savā pieredzē dalās Gunta Ločmele.
„Arī šajā laikā muzejs vēra vaļā izstādes, taču tās bija mazākā formātā, aicinot tikai preses pārstāvjus. Šī te izstāde, kurā pašlaik atrodamies - Padomju laika dzīvoklī, raisīja ļoti lielu sabiedrības interesi.
Pēc tā, kā pašvaldības televīzijā parādījās sižets par šo izstādi, facebook mums sāka rakstīt ļoti daudzi cilvēki, kuri piedāvāja savus priekšmetus. Muzejs ieguva ļoti daudz lietu, kas vēlāk noderēs šīs ekspozīcijas paplašināšanai.”
Šobrīd Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs un Daugavpils Māla mākslas centrs ir atkal atvērti individuālajiem apmeklētājiem ierastajā darba laikā, bet stingri ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības.
„Protams, muzeja apmeklējumam klātienē ir pavisam cita lieta un cita garša. Taču mēs centīsimies arī parādīt gan savu darbu, gan savus eksponātus, rīkot virtuālas aktivitātes. Skolēnu mācību gada laikā lielākā daļa apmeklētāju mums bija tieši skolēni. Programmas „Skolēnu somas” ietvaros apmeklēja gan tematiskās ekskursijas, gan muzejpedagoģiskās nodarbības. Mums ir jauna muzeja pedagoģe, un žēl, ka viņa tā arī šajā laikā nespēja „ieskrieties”, kad ir sagatavotas jaunas programmas un īsti nav, kam rādīt. Bet mēs ļoti ceram, ka visi drīz būs veseli, ka vīrusa izplatība tiks ierobežota, un ka ātri vien mēs tiksim uz kājām, lai varētu arī tālāk uzņemt apmeklētājus,” tā Gunta Ločmele.
Apmeklētājiem jālieto mutes un deguna aizsarglīdzekļi – sejas maskas. Tomēr tā vismaz ir iespēja muzeju apmeklēt klātienē, bet muzejam turpinot aktīvi darboties arī virtuālajā vidē.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X