Lai arī Starptautiskā Krimināltiesa izdevusi aresta ordeni Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam saistībā ar nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju, Kremlis tās plāno turpināt arī šogad. 

"Kad es atrados Krievijas Federācijā, mums vienmēr teica, ka ukraiņi nekad nav bijuši, nav un nebūs – ka mēs visi esam krievi," sacīja Veronika. Viņa ir viena no tūkstošiem Ukrainas bērnu, kurus Krievija izzagusi no Ukrainas. Un viņa ir arī viena no 388 bērniem, kurus izdevās atgriezt atpakal mājās Ukrainā.

Atbilstoši Ukrainas valsts iestāžu ziņām, šobrīd deportēti vai piespiedu kārtā no Ukrainas izvesti 19 546 bērni. ASV domnīca "Kara izpētes institūts" vēstījusi, ka Krievija šovasar plāno turpināt iepriekšējos gados iesākto ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām.

Okupētās Luhanskas līderis Leonīds Pasečniks maija beigās paziņoja, ka Krievijas reģioni pieņemšot vairāk nekā 12 tūkstošus bērnus no okupētās Luhanskas apgabala. Tas notikšot visa 2024. gada laikā.

Vēl 600 Luhanskas apgabala bērnu tiks vesti uz nometnēm okupētajā Krimā un uz Krieviju, toskait uz nometni netālu no Vladivostokas. Bērni tikšot izvesti arī no citiem Krievijas okupētajiem apgabaliem Ukrainā.

Kopumā Krievijas programmas "Lietderīgās brīvdienas" ietvaros plānots finansēt aptuveni 40 tūkstošu bērnu aizvešanu no okupētajām teritorijām Ukrainā uz nometnēm. Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka bērni, kas tiek aizvesti uz šīm nometnēm, Ukrainā vairs neatgriežas. Viņi pēcāk nonāk Krievijas institūcijās vai tiek nodoti adopcijai krievu ģimenēs.

Daļu pusaudžu plānots nosūtīt arī uz "militāri-patriotisko sporta nometni" Volgogradas apgabalā Krievijā, kur jauniešus apmācīs nacionālās drošības jautājumos. Viņi tur iegūšot arī kara inženieru iemaņas, apgūs bezpilota lidaparātu lietošanu un citas zināšanas, kas varētu noderēt karā, cīnoties jau pret ukraiņiem.

Kā izpētīts krievu opozīcijas žurnāla "Doxa" un "Kidmapping" kopīgajā pētījumā, īpaša loma deportēto ukraiņu bērnu rusifikācijā ir Krievijas pareizticīgajai baznīcai.