XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku noslēguma koncertā "Kopā augšup" neskanēs Zigmara Liepiņa dziesma "Svētī debesīs šo zemi".

Dziesma "Svētī debesīs šo zemi" svētku repertuārā iekļauta koru dalībnieku balsojumu rezultātā, kas bija pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Lai gan savulaik tā ir bijusi koristu iecienīta dziesma, skatījums uz to tagad ir mainījies.

Galvenais iemesls, kāpēc dziesma tiek izņemta no repertuāra ir tāds, ka dziesmas teksta atsevišķu daļu autors ir arī dziesminieks Kaspars Dimiters, kurš jau kādu laiku izrāda prokremlisku pozīciju, kas Zigmaram Liepiņam nav pieņemama.

Komponists skaidroja, ka šī gada sākumā Kaspars Dimiters viņam sūtījis kādu saiti uz savu dziesmu krievu valodā, kas komponistu nepatīkami pārsteigusi, jo tajā cildināta Krievija. Komponists Dimiteram lūdzis ko tādu viņam vairs nesūtīt, tomēr, kā atzīst Liepiņš, tas esot progresējis, proti, radītas arī citas līdzīgas dziesmas. Līdz ar to, kā stāstīja komponists, pamazām viņš nonācis līdz slēdzienam (ko ietekmējusi arī sabiedrības reakcija uz šīm konkrētajām dziesmām), ka nav iespējams Dziesmu svētkos būt uz vienas skatuves dēļiem kopā ar Kasparu Dimiteru.

Liepiņš atzīst, ka ļoti nožēlo, ka viņam tāds solis ir jāsper. Viņš nespēj iedomāties, ka ir kāds cits, kas atteicies no dziesmas repertuārā, jo tas ir lielākais pagodinājums, kāds komponistam var būt.

Latvijas Radio neizdevās sazināties ar Kasparu Dimiteru. Viņa sieva Līga Dimitere informēja, ka vīrs komentārus nesniegs. Taču viņa ir šokā par paziņojumu un norādīja, ka tas nozīmējot, ka pats Liepiņš negribot, lai Dievs “svētī debesīs šo zemi”. Viņa arī izteicās par Dimitera rakstītajām dziesmām, ka viņas vīrs esot dzejnieks, kas nevar nerakstīt par to, kas viņam sāp, jo viņam esot līdzjūtība pret ikvienu cilvēku.

Savukārt dziesmas virsdiriģents Mārtiņš Klišāns uzsver, ka ir Zigmara Liepiņa pusē. Noslēguma koncerta “Kopā Augšup” radošā komanda jau strādā pie risinājuma meklēšanas.

Sabiedrībā plašas diskusijas par šo jautājumu izvērtās jau martā, kad vairums cilvēku izteica savu sašutumu un atzina, ka, ņemot vērā Dimitera pēdējā laika darbības, vairs nevēlas redzēt dziesmu repertuārā. Šobrīd sociālajos tīklos lielākā daļa sabiedrības komponistu Zigmaru Liepiņu slavē, un atzīst, ka ir gandarīti par viņa izvēli. Kāda sieviete pat norāda, ka var aizstāvēt, piemēram, krievu komponistu Pēteri Čaikovski, bet ne Kasparu Dimiteru.

Zigmara Liepiņa darbi gan Dziesmu un deju svētkos nepaliks nedzirdēti. Koru lielkoncertā “Tīrums. Dziesmas ceļš” skanēs komponista dziesmas “Tīrums” pasaules pirmatskaņojums, kas radīta īpaši koru lielkoncertam.