Farmācijas nozare turpina izteikt iebildumus pret jauno zāļu uzcenojuma modeli, turpretī Veselības ministrija apgalvojumus noraida. Nozare ir pārliecināta, ka šajā reformā nav ņemti vērā farmācijas nozares iebildumi un patlaban radīts haoss farmaceitu darbā. Lai gan pie jaunā zāļu cenu modeļa ilgstoši ir strādājušas vairākas darba grupas, tostarp, iesaistīti arī farmācijas nozares pārstāvji, nozari satrauc vairāki jautājumi, uz kuriem joprojām neesot atbildēts.
Veselības ministrijas jaunais zāļu uzcenojuma modelis nupat ir stājies spēkā un tā mērķis ir pielīdzināt medikamentu cenas Lietuvai un Igaunijai. Farmācijas nozares pārstāvji gan norāda, ka tagad aptiekās situācija ir pavisam cita. Līdz šim lētākie recepšu medikamenti, kas skaitliski veido lielāko daļu pacientu ikdienas aprūpē, iedzīvotājiem ir kļuvuši dārgāki un tas radot pacientu neizpratni.
Farmācijas nozari satrauc arī papīra recepšu jautājums, jo tagad daļa no tām tiek anulētas un pacientam ir atkārtoti jāvēršas pie ārsta, lai iegūtu jaunu recepti.
Šobrīd Latvijā noteikta visām zālēm vienāda izplatīšanas maksa - 50 centi, neņemot vērā to, ka ir dažādi medikamentu pārvadāšanas ierobežojumi. Kā norāda Nacionālās Zāļu apgādes uzņēmumu asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens, tad Latvijā šobrīd ir noteikts vismazākais zāļu piecenojums visā Eiropas Savienībā. Tomēr joprojām ir saglabājies 12% PVN likme kompensējamām zālēm, kas ir augstāka nekā mūsu kaimiņiem. Lietuvai ir 5%, bet Igaunijai 9% PVN likme.
Farmācijas nozares ieskatā, samazinot PVN likmi, zāles kļūtu lētākas.
Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene uzskata, ka visa jaunā zāļu cenu reforma ir eksperiments, jo vēl pērn decembra nogalē veiktās izmaiņas ir bijušas novēlotas un tas parādot attieksmi pret nozari kopumā. Joprojām nav skaidrs, kas maksās par zāļu piegādi līdz aptiekām, saka Agnese Ritene.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X