Fotogrāfs Māris Justs un dzejniece Ineta Atpile-Jugane Rēzeknē izveidojuši kopīgu izstādi „Fotogrāfijas ar vārdiem”. Fotogrāfs uzrunājis dzejnieci, lai mākslas darbu padarītu saturiski bagātāku, dziļāku, to papildināt ar vārdiem. Kopīgi veidotā izstāde skatāma Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā.

Divi radošās jomas pārstāvji – fotogrāfs Māris Justs un dzejniece Ineta Atpile–Jugane, apvienojot spēkus, izveidojuši kopīgu izstādi „Fotogrāfijas ar vārdiem”. Tās ir fotogrāfijas, kuras papildina aprakstoši teksti latgaliski. Māris atzīst, viņaprāt, rezultāts izdevies veiksmīgs, Ineta ir uztvērusi viņa sajūtas un redzējumu, fotografējot konkrēto bildi.

„Mārim katra bilde ir ar kaut kādu stāstu, tas nav vienkārši dabas skats vai vienkārši debesis, tur ir vairāki slāņi, ko var izdomāt, ko es redzu, ko es sajūtu un ko es varētu uzrakstīt. Tā kā šīs bildes ir pašas ar stāstu, tad diezgan viegli uzrakstīt tekstus, vai tas iet bildes stāsta virzienā vai reizēm pretējā virzienā, un tas ir interesanti,” stāsta Ineta Atpile –Jugane.

Māris Justs ir Latgales fotogrāfu biedrības biedrs, strādā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā par multimediju dizaina speciālists. Ar fotografēšanu aizrāvis jau no mazotnes, tomēr ir piesardzīgs, sev saucot par fotogrāfu. Šī ir arī pirmā Māra personālizstāde, nav tiecies būt priekšplānā, bet pēc savas nodarbošanās un sajūtām komfortabli jūtas esot aizkadrā.

„Tāda pašizrādīšanās man ne pārāk patīk, man patīk, ka pienāk pie manis cilvēks un saka: „Forši! Tu kā profesionālis strādā.”, es nekad sevi neesmu nosaucis par profesionāli, bet, ja viņš nosauc, es esmu sajūsmā. Tas dod man spēku darīt kaut ko un turpināt. Liekas, ka dzīve ir izdevusies,” saka fotogrāfs Māris Justs.

Māris pret saviem darbiem ir ļoti paškritisks, veidojot izstādi izvēlētas fotogrāfijas, uz kurām autors var paskatīties jau ar vērotāja skatu.

„Bildes kā labs viskijs labāk viņu paturēt ilgāk, nolikt malā un aizmirst par to. Sākumā es visās bildēs it kā iemīlos.” Mārim šķiet, ka ir sanākusi skaista bilde, viņš, skatoties bildi, iemīlas sevī, varoņos, taču, raugoties uz bildi pēc gada, sajūtas mainās. Tāpēc izstādei bildes atlasītas pārdomāti.

„Un šīs izvēlētās fotogrāfijas, pirmkārt, viņas ir ar raksturu un ļoti ilgi noglabājušās ozolkoka mucās.”

Izstāde „Fotogrāfijas ar vārdiem” Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas bibliotēkas lasītavā skatāma līdz 1.novembrim.