Šogad Latgales plānošanas reģiona uzņēmējdarbības centra organizētajā konkursā „Latgales reģiona uzņēmēju gada balva” nominācijā „Gada amatnieks” apbalvota keramiķe Kristīne Nicmane, kura Preiļu novadā izveidojusi keramikas darbnīcu „Jašas podi”.

Kristīne Nicmane dzīvo Preiļu novada Aizkalnes pagastā netālu no nelielās Jašas upes, kurai par godu keramikas darbnīcai dots nosaukums „Jašas podi”. Mājas vecis šķūnis pārveidots par mūsdienīgu vietu, kur Kristīne iekārtojusi darbnīcu un nelielu veikaliņu. Ar keramiku darbojas piecus gadus, šai jomai pievērsusies ar ģimeni no Rīgas pārvācoties uz laukiem un domājot ko šeit darīt, ne lai pelnītu, bet lai radītu sev prieku. Tā pašmācības ceļā, apmeklējot kursus, meistardarbnīcās un arī ceļojot, ieguvusi zināšanas māla apstrādē. 

„Visgrūtāk šajā keramikas ceļā ir atrast savu virzienu, jo virzienu ir ļoti daudz,

jo tu vairāk roc, jo vairāk atrodi, un tad liekas, kas būs tas, kas man patīk? Bet tā kā man patīk gatavot, tad vienmēr tie bija trauki, un tas bija ērtums un obligāti funkcionalitāte un lai vizuāli būtu baudījums. Es apstājos pie akmens masas, un es sapratu, ka tas ir ideāli virpojams materiāls, jo es esmu virpotāja.”

 

Šobrīd keramika ir kļuvusi par Kristīnes dzīvesveidu. Kristīne ir trīs bērnu mamma, lielākajam ir septiņi gadi un mazākajam divi, darbs un māja ir cieši savijušies kopā.

„Es esmu, kā moderni saucot, ‘freelancers’, strādā tad, kad viņam ir ērti, un, ja man sirds saka, ka es gribu brīvdienu, tad es nenāku.” Bet tādu brīžu gan nav daudz, kad negribētos nākt uz darbnīcu.

„Ja ir divas dienas pārtraukums, man sirdi plosa, man vajag te nākt, tas ir mans hobijs.”

Kristīnei ir izveidojusi trauku kolekcijas, kā „Jūra, „Āfrika” un „Puķītes”,  jāteic, pēdējā minētā kolekcija ir par godu Kristīnes vecmammai, kas ir arī ļoti populāra.  „Šeit ir ar roku zīmēts, ļoti vecmodīgs, ‘vintage’ šarms, to es izdomāju par vecmammu domājot, par kaut kādām gaišām atmiņām, tie trauki ir absolūti priecīgi, pozitīvi, balti ar zilām puķītēm.”

Kristīnei ir svarīgi darīt to, kas sagādā prieku. Un viņa ir sapratusi, ka vislabākais rezultāts ir arī tad, kad ir  darbs tiek darīts ar iedvesmu.

„Man patīk dzīvot pēc savas sajūtas, tāpēc es esmu šeit,

es negribu iet kaut kādā piespiedu darbā vai, kad darbs nepatīk. Un tad ir jāžēlojas, jo es esmu tik ļoti emocionāls cilvēks, ka es droši vien sabruktu ātri.”

Kristīnes mērķis ir darbnīcu „Jašas podi padarīt par atpazīstamu keramikas izstrādājumu ražotāju Latgalē un visā Latvijā, izstrādājot jaunus, inovatīvus keramikas produktus, izmantojot arī senās metodes.