Darbs bērnudārzā nav no ļoti augsti atalgotajiem darbiem, taču par spīti tam, te strādā daudz sirsnīgu, atsaucīgu un savu profesiju mīlošu cilvēku. Ludzas bērnudārza „Pasaciņa” audzinātāja Dace Rudzusīka ar bērniem  strādā jau 13 gadus, un šogad viņa ir saņēmusi „Labākās audzinātājas titulu” žurnāla „Mans Mazais” izsludinātajā konkursā. Dace tik augstu novērtējumu uzskata par labāko atzinību un dāvanu, kas apliecina, ka viņa ir atradusi dzīvē savu īsto vietu.

“Man ļoti, ļoti patīk dārziņā.  Patīk spēlēties un zīmēt”, par savu bērnudārzu Pasaciņa Ludzā stāsta mazā Evija, kura ar dvīņubrāli Kristeru un mammu Ingu ir ceļā no bērnudārza uz mājām. Inga Valeniece, kuras abus bērnus ir audzinājusi audzinātāja  Dace Rudzusīka uzsver, ka vecākiem ir ļoti svarīgi, lai bērni apmeklējot bērnudārzu, justos droši un laimīgi.

“Es jūtos droša par manu bērnu attiecībām ar skolotājām. Nešaubos, ka skolotājas ir sirsnīgas, godprātīgas. Protams, ka bērnu uzvedība ne vienmēr ir ideāla, un gan jau, ne tikai vecāki, bet arī skolotāji ikdienā sakaras ar bērnu niķiem. Un tas ir normāli. Man ir svarīgi, lai skolotājs stāsta ne tikai labo par bērniem, bet arī prastu man izstāstīt kādu pamatotu kritiku, jo tas tikai palīdzēs audzināšanas procesā.”

Inga uzskata, ka tikpat svarīga ir atgriezeniskā saite starp vecākiem un  audzinātājām. Tāpēc, kad žurnāls „Mans Mazais” izsludināja konkursu par labāko gada bērnudārza audzinātāju, vecāki nolēmuši pateikt savu paldies, piesakot šim titulam audzinātāju Daci Rudzusīku.

“Mūsu grupā, droši vien kā mūsdienās visiem, ir savs “čats”, kur viena no māmiņām atsūtīja linku uz “Mans Mazais” žurnālu un tur bija uzrakstīts par to, ka meklē vislabākās audzinātājas. Māmiņu vidū bija ļoti liela atsaucība un visas nolēma, ka ir jāpiesaka mūsu Dace.

Man patika, ka Dace vienmēr bija atsaucīga un enerģiska gan no rīta, gan vakaros. Es domāju, ka tas parāda, ka viņai savs darbs patīk, jo, ja cilvēks nedara savu darbu ar sirdi un dvēseli, jo īpaši strādājot ar bērniem, būs redzams, ka cilvēks ir pārguris, izdedzis, varbūt aizkaitināts. Bet Dace vienmēr no rīta ar smaidu satiek gan bērnus, gan viņu vecākus un arī vakarā ar patiesu smaidu, ar sajūsmu un atsauksmēm stāsta par to, kā bērniem gāja, ko viņi darīja. Tas, ka viņai patīk savs darbs  ļoti iedrošina vecākus, jo tad viņi jūtas labi, zinot, ka skolotāja ir vienmēr labā garastāvoklī un ir enerģiska.”

Ludzas bērnudārza audzinātāja Dace Rudzusīka sākumā, pateicoties vecāku balsojumam internetā, iekļuva labāko desmitniekā un tad arī tika atzīta par gada labāko audzinātāju Latvijā. Pati Dace par šādu vecāku atzinību ir patīkami pārsteigta, jo uzskata, ka vienkārši no sirds dara savu darbu, taču kā jau jebkuram cilvēkam viņai ir svarīga ikviena atzinība.

“Ļoti svarīgi. Pat tas vienkāršais patiesais paldies, vai uzsmaidīt no sirds. Tas priekš manis ir ļoti liels gandarījums. Tad tu jūti, ka dari tiešām pareizi, tevi ciena un tev uzticas.”

Dace, kura bērnudārzā Pasaciņa ir nostrādājusi 13 gadus, audzinot arī mazos divgadniekus un trīsgadniekus, uzskata, ka  bērnudārzā galvenais ir atrast un uzturēt kontaktu ar katru bērnu.

“Viņi katrs ir indivīds, personība. Katram ir jābūt savai pieejai. Tas jau ir no pirmās dienas, kad bērns ienāk grupiņā. Viņš ir jāizzina, jāiepazīst un pašai jābūt atklātai, lai bērns ir drošs ar tevi kopā būt. Man nav tādas kā receptes, Es vienkārši sarunājoties spēlējoties. Atbildība ir liela, jo tu atbildi gan par bērna dzīvību, gan par bērna attīstību, gan par bērna emocionālo stāvokli, jo vecākam bērns ir pats dārgākais un svarīgākais. Ja būs tā saikne, tad arī bērns jutīsies drošs un būs priecīgs nākt uz bērnudārzu.”

Dace Rudzusīka atklāj, ka pēc vidusskolas bijis ļoti grūti izvēlēties profesiju, un  tikai uzsākot darbu bērnudārzā, viņa ir sapratusi, ka  ir palaimējies atrast darbu, kas patīk.

“Pēc vidusskolas es gribēju kļūt par aktrisi. Tagad es domāju, ka nekļūdījos, bet pašā sākumā man nebija nekādas nojausmas vai gribēšanas būt par pedagogu. Strādājot, ar katru gadu es aizvien vairāk sapratu, ka man tas patīk – būt kopā ar bērniem.”

Bērnībā Dace Rudzusīka ir apmeklējusi bērnudārzu, kurā tagad strādā pati. Viņa atzīst, ka strādājot ar mazajiem bērniem, nekas daudz nav mainījies, jo visos laikos galvenais, kas ir bijis un būs nepieciešams  mazajiem, tā ir mīlestība un drošības sajūta.

Pašlaik Dace atrodas  dekrēta atvaļinājumā un audzina otro dēliņu. Viņa atzīst, ka mājās ir daudz stingrāka pret saviem bērniem, nekā strādājot bērnudārzā.

Savā darbā bērnudārzā “Pasaciņa” Dace Rudzusīka  atgriezīsies nākamā gada martā. Viņa atklāj, ka ir sailgojusies gan pēc kolēģēm, gan pēc bērniem un Gada labākās audzinātājas tituls viņai ir liels stimuls nākt un atkal  darīt savu darbu, kas viņai  tik  ļoti patīk.