Latgales plānošanas reģions šī gada nogalē apbalvojis veiksmīgākos darba darītājus reģionā.  Nominācijas „Gada mājražotājs” laureāts ir Riebiņu novada Stabulnieku pagasta zemnieku saimniecība “Vilkači”, kas nodarbojas ar augļu un ogu audzēšanu un pārstrādi.

„Žāvētājā mums ir gan sukādes, gan ogu rullīši. Top ķirbju sukādes un var redzēt, kā top jāņogas un zemenes. Un tādā veidā šī te produkcija satīta, sagriezta rullīšos, iepakota un nodota realizācijai,” stāsta Riebiņu novada Stabulnieku pagasta bioloģiskās zemnieku saimniecības „Vilkači” saimniece Skaidrīte Grigale.

Žāvētājā, plānā kārtā, rūpīgi izlīdzinātā ogu masa vēlāk arī pārtaps par ogu rullīšiem, kas  gan sava pievilcīgā izskata, gan garšas dēļ ir „Vilkaču” top produkts, kuru ideja aizgūta no ārzemēm un veiksmīgi iedzīvojusies Latgalē.

”Kaut kad sen apmeklējot Berlīnē zaļo tirgu, tu redzi kā citās valstīs tas notiek un dzima doma, ka vajag izmēģināt.

No sākuma izmēģinot aveņu rullīšus bija dažāda veida problēmas  - lūza, un tikai ar gadiem pierodi pie tehnoloģiskā procesa. Un uz šo brīdi visas iespējamās ogas, ko audzējam tādā veidā viņas var arī pārstrādāt.”

Ogu rullīši ir tikai viens no  zemnieku saimniecībā „Vilkači” gatavotajiem vairāk kā 30 produktiem, kam piešķirta „zaļā karotīte”, bet ir vēl arī virkne citu, kas tikai gaida savu novērtējumu.

„Tie ir ķiploku pārslas, piemēram, ķirbju sēklas, ķirbju milti, dažāda veida garšvielu maisījumi. Primārā mums ir augļu, ogu audzēšana – smiltsērkšķi, upenes, cidonijas, arī bumbieri, avenes. Viss tiek izaudzēts pārstrādāts un arī realizēts svaigā veidā. Tās ir sukādes, sulas, sīrupi, sausie maisījumi. Arī tējas. Viss, ko iespējams iegūt no zemes, no dabas ar to mēs arī nodarbojamies.”

Skaidrīte ar dzīvesbiedru un jaunāko dēlu apsaimnieko 40 hektāru zemes – 9 hektārus augļkoku, pārējo atvēlot graudaugiem un lopbarībai, trijatā tiekot galā ar teju visiem darba procesiem,– no ideju ģenerēšanas par jauniem produktiem līdz sēšanai, audzēšanai, pārstrādei, iepakošanai un nogādāšanai līdz klienta galdam, tikai retu reizi novākšanā piesaistot papildspēkus: „Laukos dzīvojot nav citu variantu, jo tu esi pie tās zemes piesaistīts, ir raža, kura jānovāc. Tas no sākuma vairāk bija hobijs sev kaut ko citu pagatavot, draugiem paziņām, un tad tas aizgāja līdz ražošanas līmenim. Tika iegādātas iekārtas projektu rezultātā, gan žāvētāji, gan sulu spiede, gan jauns traktors, siltumnīca, ir kur darboties. Tādā veidā mēs sevi realizējam, ne tikai kā hobijs, bet ar to varam arī pelnīt.”

28 gadu garumā, kopš zemnieku saimniecība „Vilkači” dibināta, tās saimniekiem arvien izdevies kāpināt savu izaugsmi, bet šo 2020. gadu Skaidrīte Grigale vērtē kā īpaši piesātinātu, gan Latgales plānošanas reģiona iegūtā apbalvojuma „Gada mājražotājs”, gan arī citu norišu dēļ.

„Bija zemkopības ministra vizīte, daudz tūrisma grupas brauca, tika organizēti dažāda veida semināri gan augļkopjiem, gan bioloģiskajās lauksaimniecībās strādājošiem. Sadarbība visu laiku jāvirza uz āru, nevar tikai savā saimniecībā darboties un neredzēt to mērķi uz ko tu ej.

Cenšamies visu darīt. Un tie, kas saka, ka laukos nav darba, nav tiesa!”

Un nākotnē Skaidrīte raugās cerīgi un ar stabilitāti: „Jāstrādā atkal pie jauna sortimenta pie jauniem produktiem. Šogad bij ļoti laba ķirbju raža un tad atkal darbs, domas, jaunas idejas un šogad es kaltēju ķirbjus, kurus pārstrādāšu miltos, mēģināšu, eksperimentēšu kādā veidā var iegūt kvalitatīvus ķirbju miltus, ko var izmantot parasto kviešu miltu vietā. Tāds produkts vēl nav bijis.”

Bioloģiskā saimniekošana kā viens no biznesa veidiem var un arī varēs pastāvēt, ir pārliecināta Skaidrīte Grigale. Svarīgākais esot nepārtraukti attīstīties un just atdevi no darītā.