Samazinātas pievienotās vērtības nodokļa likmes 12% apmērā piemērošana sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem trešdien bija galvenais apspriežamais jautājums Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputātiem. Viedokļi šajā jautājumā dalās – nozare prasa piemērot samazināto likmi, taču Latvijas Banka un Finanšu ministrija ir pret.

Nozare jau ilgstoši prasa samazināt PVN sabiedriskajai ēdināšanai. Tagad ir savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par šādu iniciatīvu, tāpēc trešdien, 29. maijā, komisija skatīja šo kolektīvo iesniegumu. Ar prezentācijām par situāciju nozarē deputātus iepazīstināja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste un nozares pārstāvji.

Restorānu biedrības prezidents Jānis Jenzis uzsvēra, ka nozarē valda krīze. Lai arī auguši kopējie ieņēmumi, čeku skaits neesot sasniedzis pirmspandēmijas līmeni un apgrozījuma kāpums bijis tikai uz inflācijas rēķina. Visvairāk cietusi Rīga un redzams, ka Vecrīgā restorāni joprojām ir ciet. Turklāt nozare zaudējusi apmēram 4 tūkstošus nodarbināto, tie nav migrējuši uz citām nozarēm, bet devušie prom no Latvijas, piemēram uz Norvēģiju. Lai arī algu fonds ir krietni pieaudzis, produktivitāte nepieaug, tāpat redzams darbaspēka trūkums. Arī ēnu ekonomika ir problēma nozarē