Atkal pieaug mēģinājumi nelegāli iekļūt Latvijā no Baltkrievijas. Vien nepilnu mēnesi pēc pastiprināta robežapsardzības režīma apturēšanas to rosinās atkal atsākt. Lēmumus par to sola pieņemt iespējami ātri. Situācijai uz robežas seko līdzi arī bēgļu atbalsta biedrība.

Marta sākumā atkal strauji aug centieni nelegāli iekļūt Latvijā. Bijuši arī robežas infrastruktūras bojāšanas gadījumi, par ko Valsts robežsardze sliecas domāt - to tiešā veidā bojājušas pretējās puses dienestu amatpersonas. To intervijā raidījumā "Rīta Panorāma" norādīja Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

Arī Lietuvā un it īpaši Polijā pieaug robežas šķērsošanas pārkāpumu skaits. Februārī Polijā fiksēti jau vairāki simti pārkāpumu uz robežas ar Baltkrieviju. Tātad Baltkrievijas dienestu hibrīdoperācija ar migrantu virzīšanu uz Eiropas Savienības valstīm pilnā sparā turpinās. Valsts robežsardze ir jau iniciējusi Iekšlietu ministrijā atjaunot pastiprināto robežapsardzības režīmu. Iekšlietu ministrijā gatavojas lēmumam, stāsta ministrijas parlamentārais sekretārs Igors Rajevs. To atjaunot varēšot iespējami ātri, ņemot vērā aizvadīto gadu pieredzi šajā jomā. Iepriekš pastiprinātajā robežapsardzībā iesaistījās arī Valsts policija un Nacionālie bruņotie spēki. Vēl priekšā lēmumi par šo struktūru iesaistīšanos, norāda Rajevs.

Iepriekš pastiprināta robežapsardzība pierobežā ar Baltkrieviju bija spēkā līdz 11. februārim un bija lēmums neatsākt Silenes robežšķērsošanas vietas darbību. Ziņām par migrantu plūsmu Latvijas virzienā no Baltkrievijas seko līdzi biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem" robežas monitoringa eksperte Anna Griķe. Viņa stāsta, ka biedrība ne brīdi nav pārtrauktusi darbu ar Latvijā palikušajiem patvēruma meklētājiem bēgļu centros Daugavpilī un Muceniekos. Biedrība neplāno izvērst darbību pašā pierobežā, paļaujoties uz Valsts robežsardzes un citu iesaistīto dienestu darbu.

Pērn no valsts robežas nelikumīgas šķērsošana atturēti vairāk nekā 13 800 cilvēku, bet humānu apsvērumu dēļ uzņemti 428 cilvēki. Šajā gadā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti jau 126 cilvēki.

Par situāciju pierobežā un robežapsardzes infrastruktūras bojāšanu informēti un slēgtas sēdesp plāno arī atbildīgo Saeimas komisiju un apakškomisiju deputāti.