Igauņu ģimene, kuras dzimtā puse ir Rēzeknes novada Gaigalavas pagasts, kopā muzicē jau no 1991. gada, kā pirmo kopīgo uzstāšanos atceroties starptautisko folkloras festivālu “Baltica ‘91”. Pirms sešiem gadiem tika izdots ģimenes kapelas pirmais albums „Vysi zīdi pļaviņā”.  Šobrīd klajā nācis otrais albums „Tu munā sirsneņā”, kapelas dalībnieki dziesmu kopīgo noskaņu raksturo  ar mīlestības un kāzu laiku.

Igauņu ģimenes jaunajā mūzikas albumā iekļautas 13 latgaliešu tautasdziesmas, latviešu ziņģes un oriģinālkompozīcijas. Daļa no tām ir pamats Ilmāra Dreļa veidotajām jaunākajām deju horeogrāfijām tautas deju kolektīviem. Kapelā muzicē visa Igauņu ģimene: vecāki Rasma un Gunārs, kā arī meitas Liene, Marta un Laima, saikne ar mūziku jau ir pašos ģimenes pamatos, abi vecāki ir mūziķi, līdz ar to arī bērni ir muzikāli, stāsta Gunārs Igaunis.

„Izlēmām, ka paši bērniem mūziku nemācīsim, sūtīsim uz mūzikas skolu,

bet mūzikas skolā ir tāda viena īpašība, ka tā spēlēšana, tā mūzika, kas sarakstīta notīs, viņa ir vecas, protams, ir klasika, kas ir jāzina. Jāzina, ka ir tāds vācietis Bahs, tāds vācietis Mocarts, bet, kad vajag saspēlēt saietos, lai varētu palielīties, ka kaut ko arī mūzikā māki, tad nav ar ko, pēkšņi tu nevaru atcerēties, ar kuru noti sākās tā Baha invencija, tādēļ mēs izdomājām, ka mēs varētu sadzīves mūziku spēlēt kopā, lai bērniem būtu interesantāk.”

Rasma papildina, sakot, ka kopā ar ģimeni muzicēt devušies arī uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kas bija pamatīgs grūdiens, lai kopīgi iesaistītos arī dažādos citos muzikālos izaicinājumos.

„Tas bija 2009.gada jūnijs, kad mēs izbraukājām no Sietlas augšas līdz Meksikai, līdz Sandjego koncertēdami, atbraucot uz mājām bija drusku spēku izsīkums, bet 

sanāca piedalīties „Dziedošajās ģimenēs”, tā mēs sapratām, ka nekur mēs nespruksim,

ka būs ar ģimeni jākoncertē tā pamatīgāk. Un brīnišķīgi, ka meitas var atbraukt un darbu apvienot ar patīkamo, tas ir brīnišķīgi!”

Kapelā, kā stāsta meitas, tētis Gunārs atbild par mūziku, savukārt mamma Rasma par organizatorisko procesu. Kopā ir laba komanda. Un lai arī šobrīd meitas jau ir izaugušas un izveidojušas pašas savas ģimenes, taču kapela turpina būt. Un kopā muzicēšana kļūst arvien nozīmīgāka, atzīst Liene.

„Ar gadiem arvien vairāk novērtēju to, ka mēs spēlējam tieši ar saviem vecākiem,

novērtēju daudz vairāk, ka mēs varam būt ar viņiem ne tikai sarunās, kas ir svarīgi, bet arī muzicējot. Un vienoti būt kaut kādā ziņā arī muzikālajā domā.”

Igauņu ģimenes muzicēšanas tradīcijas turpinās, meitas Liene, Marta un Laima izveidojušas etnomūzikas apvienību „Muosys” un pamazām virzās, lai izdotu arī savu albumu.