Cilvēki dažādi reaģē uz Covid izraisīto krīzi, karantīnu un darbu attālināti. Rēzekniete Edīte Husare nu jau vairāku mēnešu garumā brīvdienās apceļo Latgali, fotografē interesantas vietas un publicē šo informāciju jaunizveidotajā “Instagram” kontā “Latgola” un citos sociālajos tīklos, tādējādi piedāvājot cilvēkiem gan virtuālo iespēju uzzināt informāciju par skaistām vietām, objektiem Latgalē, gan arī veido sava veida tūrisma maršrutus ar fotogrāfijām un nelieliem aprakstiem par to, ko Latgales novados ir vērts apmeklēt.
Edīte Husare ikdienā strādā koncertzālē GORS, ir Mārketinga daļas vadītāja. Var teikt, ka Covid krīze kultūras darbinieku, tostarp arī Edītes dzīvi ir sagriezusi kājām gaisā.
“Es varu teikt tikai to, ka man darba šajā laikā ir palicis tikai vairāk. Visi agrāk saplānotie pasākumi ir jāpārceļ, jāapziņo klienti, jādomā jaunas norises. Šajā laikā ir bijis daudz vairāk stresa, jo neviens īsti nezina kā būs tālāk. Kultūras pasākumus parasti plāno gadu uz priekšu, bet tagad pasākumus var saplānot labi ja mēnesim.”
Lai atslēgtos no ikdienas satraukumiem, Edīte nu jau vairāku mēnešu garumā katru svētdienu dodas ceļojumā uz kādu vietu Latgalē. Sākumā atklāj to sev un tad ar sociālo tīklu palīdzību aicina virtuālā ceļojumā citus. Tā ir tapis Instagram konts “Latgola”.
“Instagram” konts “Latgola” tapa šā gada marta beigās, pašā Covid un karantīnas kulminācijas laikā. Vienu vakaru, pārskatot fotoalbumus datorā ar tām vietām, kuras es dažādos laikos esmu apmeklējusi Latgalē, nonācu pie secinājuma, ka ir daudz tādu skaistu iemūžinātu mirkļu, un, ka varbūt par tiem ir vērts atgādināt un, piemēram, ielikt fotogrāfijas instagramā, kas arī ir tāda bilžu platforma.”
Ja sākumā ideja publicēt agrāk tapušās dažādu Latgales vietu, objektu fotogrāfijas bija atskats pagātnē, tad pēc kāda laika radās doma veidot virtuālos tūrisma maršrutus, turpina Edīte Husare.
“Pirmā “Instagram” konta daļa bija dažu laiku dažādi mirkļi. Vienkārši skaisti, bet maijā bija brauciens pa Daugavas lokiem un tad es sapratu, ka šī platforma, kurai jau bija sekotāji, ka tā šajā Covid laikā ar tendenci - apceļojam dzimto pusi- Latviju un tuvējās ārzemes - var kļūt par iedvesmu kādam, kurš domā, kur paceļot.”
Fotogrāfijas, kur iemūžinātas ainavas, baznīcas, muižas, dažādi citi objekti, lielā daudzumā top katra ceļojuma laikā. Edīte Husare atklāj, ka nav profesionāla fotogrāfe, taču šī nodarbe viņu aizrauj un interesē.
“Es esmu cilvēks ar fotoaparātu. Jau tad, kad nopirku pirmo spoguļkameru, sapratu – ja es gribu ar fotogrāfiju nodarboties profesionāli, tam ir jāveltī daudz vairāk laika, un tas nav arī mans mērķis – būt ļoti profesionālai. Man galvenais ir iemūžināt . Tāpēc es esmu tas cilvēks ar fotoaparātu, kuram tas patīk un kaut kas arī izdodas.”
Edīte ir apceļojusi arī pierobežu, un lai arī daudzviet jau bija viesojusies, bijuši arī pārsteigumi.
“Mani pārsteidza brauciens uz Līdumniekiem Ciblas novadā. Es arī pati esmu no pierobežas Viļakas novada Šķilbēniem un tā mana pierobeža ir skaista, sakopta, lielas zemnieku saimniecības. Viss apkopts, ceļš labs. Braucot uz Līdumniekiem mēs ieraudzījām norādi uz ciemu Degļeva un nolēmām, ka tur jāiegriežas. Iebraucam – ciems ar baltu zīmi, bet tur ir tikai dažas apdzīvotas mājas. Pārejās mājās vējš, tukšums, izsisti logi un tad nācās secināt, ka nav visa pierjbeža tāda, kādu es biju pieradusi redzēt. Taču arī tur dzīvo cilvēki, nodarbojas ar tūrismu. Tas man šķita iedvesmojoši. Taču cik ilgi tā vēl būs? ”
Lai informācija par pašas apmeklētajām vietām un objektiem Latgalē būtu pilnīgāka, katrai fotogrāfijai seko apraksts.
“Katru rītu mans pirmais darbiņš ir ielikt “Instagram” 3 jaunas fotogrāfijas par kādu jaunu vietu, kas varēt iedvesmot izzināt Latgali. Es jau par tām vietām uzzinu pirms brauciena, bet ja gribi ielikt kādu papildus informāciju tev ir jāapskatās periodika. lv, kas šajā laikā ir pieejama brīvāk, jāpastudē kādas citas grāmatas. Mani priecē, ja mans darbs kādu iedvesmo un motivē ceļot.”
Daudzās “Instagram” publicētās fotogrāfijās ir iemūžināti Latgales dažādu reliģisko konfesiju dievnami. Edīte Husare atklāj, ka nav tā, ka viņa speciāli koncentrētos uz to fotografēšanu, taču baznīcu ir daudz, un katra no tām ir sava veida unikāls objekts.
“Paldies Dievam, ka Latgalē ir baznīcas. Ja ciemā ir baznīca, tātad tur jābūt arī kāda dzīvībai. Tas ir piesaistes punkts uz kurieni aizbraukt.”
Edīte, apceļojot Latgali, ir nonākusi pie secinājuma, ka tūrismam Latgalē vēl ir daudz iespēju attīstīties un pilnveidoties.
“Diezgan daudzi braucieni ir tādi, ka no vienas puses ir it kā labi, tu nekur nevari iztērēt naudu, bet no otras puses – es nevaru nekur iztērēt naudu pat ja to vēlos. Nav kur ieiet, nav ko nopirkt.. Pat ja tu gribētu atbalstīt kādu vietējo saimniecību, tādu iespēju nav. Līdz ar to, manuprāt,
Latgale vēl ir tāds brīvs lauks, un es ceru, ka mums nākotnē, izbraucot kaut vai ar velosipēdu, varbūt ne pa lielo, bet mazāku ceļu, būs iespēja atstāt kādu eiro vismaz kādai vietējai saimniecībai.”
Šobrīd Edīte Husare atzīst, ka ceļojot pa Latgali, atklājusi jaunas vietas - arī tādas, kur gribētos atgriezties. Tagad viņa jau dzīvo ar domu, ka ar savos ceļojumos redzēto viņa turpinās dalīties internetā, un pašlaik “Instagram” kontā “Latgola” viņai ir vairāk kā 500 sekotāji. Informācija par Edītes ceļojumiem nonāk arī Facebook.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X