Samazināt centralizēto eksāmenu skaitu pamatskolā un vidusskolā. Šāds rosinājums 13. novembrī izskanējis atbildīgajā Saeimas komisijā. Tajā sprieda par aizvadītā mācību gada gala pārbaudes darbu rezultātiem, secinot, ka zemie rezultāti varot būt saistīti gan ar pārāk lielu slodzi, gan arī skolēnu valodas prasmēm.

Lielais eksāmenu skaits rada papildu slodzi Valsts izglītības satura centram, kas uz iepriekšējo eksāmenu sesiju sagatavojis 31 valsts pārbaudes darbu, kā arī organizējis to norisi un vērtēšanu. Jāņem vērā, ka eksāmeni notiek gan pamattermiņā, gan papildtermiņā, tātad faktiski runa ir par 62 eksāmeniem. Protams, ka tā ir arī slodze skolām un skolotājiem: eksāmenu darbu vērtēšanā piedalās pat 1200 skolotāju.

Pēdējo gadu laikā pamatskolu absolventiem ieviesti trīs centralizētie eksāmeni – matemātikā, latviešu valodā un svešvalodā. Savukārt vidusskolu absolventiem obligāti jākārto trīs jau minētie eksāmeni, kā arī divi eksāmeni augstākajā līmenī pēc pašu izvēles. Augstākā līmeņa eksāmenus var izvēlēties no plaša saraksta: to pavisam ir 15.

Bija iecerēts, ka pamatskolu absolventiem no 2026./2027. mācību gada būs jākārto arī starpdisciplinārs pārbaudījums, kurā būtu iekļauti uzdevumi, kuru izpildei nepieciešams izmantot dažādos mācību priekšmetus iegūtās zināšanas. Tagad Izglītības un zinātnes ministrija ierosina atteikties no šī eksāmena, atstājot to kā monitoringa darbu, kāds tas ir bijis līdz šim. Turklāt šogad tas būs tikai par STEM mācību jomu, jo secināts, ka pildīt starpdisciplināru darbu skolēni šobrīd nav gatavi.