Daugavpils novadā Virognas ezera krastā seminārā 2X2 pulcējas latviešu jaunieši no visas pasaules, lai kopīgi diskutētu par aktuālām sabiedriski politiskām tēmām, radītu jaunas idejas kultūrā, biznesā, politikā, attīstītu kritisko domāšanu, kaltu rotas un iepazītos ar Latgales vēsturi.

Semināra 2x2 vadītāja Dārta Apsīte norāda, ka nedēļas garumā jaunieši no visas pasaules ne vien kopīgi diskutē par aktuālo Latvijā un pasaulē, bet arī svin dzīvi

„Šogad mums ir vairāk kā 70 dalībnieku no 15 valstīm, tanī skaitā ļoti daudz Eiropas valstis ir Kanāda, Amerika, Venecuēla, Bazīlija, Šveice un Sibīrija. Diena dalās divās daļās no rīta mums ir ievirzes, kas vairāk balstās diskusijās un kustinot prātu un pēcpusdienā mums ir projekti, kad darbojamies vairāk praktiskāk,” stāsta Dārta Apsīte.

Jaunatnes semināra 2x2 dienas aktīvākā daļa ir pēcpusdiena, kad notiek praktiskā darbošanās, proti – projekti. Ansis Strazdiņš rotkalšanas projektā veido savu Nameja gredzenu.

"Pats esmu no Latvijas, bet pēdējos 25 gadus dzīvoju Vācijā dzīvoju, tā kā te ir daļa no ģimenes man izdodas atbraukt pietiekami bieži."

Jautājot kā ir valodas un kultūras iedzīvināšanu mītnes zemē, Ansis ir lakonisks:

Tie, kuri vēlās tie uztur un mācās valodu, bet pietiekoši daudz latvieši aizbrauc, kuriem Latvija vairs neinteresē, tie arī nekopj un nesaglabā nedz kultūru, nedz valodu.

Savukārt Mūsdienu Latvijas virtuvē starp daudziem citiem jauniešiem rosās Anna Lonija Ulmane.

„Mēs gatavojamies taisīt tomātu zupu un lēni cept cūkas pavēderi,” pētot recepti teic jauniete, turpinādama vēstīt savu stāstu un piederību Latvijai.

„Dzīvoju Anglijā, bet lielāko mūža daļu pavadījusi Beļģijā. Uzskatu sevi par Beļģijas latvieti. Eiropas skolā mani man mācīja latviešu valodu, tāpēc tā ir labā līmenī. Tagad uz trīs mēnešiem esmu atbraukusi, kamēr nav jābūt universitātē. Bet pēc universitātes beigšanas, ja vien spēšu, gribētu atgriezties mājās Latvijā.”

Bet izzināt savas latviskās saknes un pilnveidot pusgada laikā iemācīto savas vecmāmiņas valodu ir mērķis Aleksai Krolai: „Mēs ejam pārgājienā, lai iepazītos ar Latvijas dabu, lai redzētu arī citu Latvijas novadu, ne tikai Rīgu un tās apkārtni. Es esmu no ASV un mana vecmāmiņa dzīvoja Latvijā. Man ir svarīgi saprast kāpēc es esmu, kur es esmu un kāpēc mūsu ģimenē ir kā ir.”

Aleksa, ar kompasu rokā, veikli pazūd mežā, viņai jāpanāk pārējā aktīvās atpūtas, jeb Latgales izzinātāju grupa, vien atsveicinoties norāda man virzienu uz amatniecības telti, kur meditatīvā klusībā jaunieši nodevušies māla mīcīšanai.

„Gribās, lai krūze sanāk, bet, ja bļoda sanāks arī būšu laimīga,” cītīgi lipinot māla trauciņu savu veikumu lepni amatniecības projektā atrāda Līva Kalve no Amerikas.

Tur, kur es dzīvoju ir samērā daudz latviešu, baznīca, koris, deju kopa un vecāki mājās runā latviski. Visu dzīvi esmu mēģinājusi izkopt latvietību.

Arī Ailita Eddy atklāj, ka ģimenē tiekot runāts tikai un vienīgi latviešu valodā, to ir apguvis arī meitenes tētis: „Mana mamma tur dzima un tā es dzimu un uzaugu, tētis man ir amerikānis, viņš iemācījās latviešu valodu un mēs runājam latviski mājās. Tā ir ģimenes valoda. Ļoti tuva.”

2×2 nometnes kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem pulcēja ASV trimdas latviešus, kopš 2015. gada notiek Latvijā un pirmoreiz Latgalē.

„Šogad ļoti svarīgi likās, lai tā būtu Latgale. Mēs ļoti centāmies kā lektorus piesaistīt Latgales cilvēkus. Mums bija svarīgi, ka speciālisti, kas darbojas Latgalē, atved šo Latgales sajūtu,” atklāj nometnes vadītāja Dārta Apsīte.

Mēdz teikt, ka Latgalē redz uzlecam un norietam divas saules – vienu debesu pamalē, otru ezeru atspulgā. 2x2ir vieta, kur vairojas darītgriba un rodas jaunas idejas.