Jauns vetārsts no Daugavpils novada pērn izveidojis mobilu veterināro klīniku-laboratoriju „uz riteņiem”,  un šobrīd, apmeklējot savus klientus, vidēji dienā nobrauc vairāk kā 200 kilometrus pa Latgali un pierobežu. Veterinārārsta Andreja Elksniņa Demenes pagasta zemnieku saimniecībā „Vetiņi” realizētais projekts šobrīd izvirzīts par vienu no labākajiem pērnā gada Latvijas partnerību dižprojektiem. Pats vetārsts par galveno dzinuli darbā uzskata klientu uzticību un konceptu, ka nav viena atsevišķa cilvēku vai dzīvnieku veselība, tā ir mūsu kopējā veselība.

„Esmu pateicīgs saviem klientiem, tie man tiešām ir ļoti labi, un te svarīgs ir savstarpējās uzticības jautājums,” jautāts par projektu, kuru pērnā gada Dižprojektu balvai pieteica Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi”, uzsver vetārsts Andrejs Elksniņš.

Ar Andreju vēl kā Latvijas Lauksaimniecības universitātes studentu tikos pirms četriem gadiem, kad  gatavoju sižetu par vetārstu trūkumu laukos un jau tad saņēmu apliecinājumu, ka Andrejs būs viens no retajiem,  kurš atgriezīsies dzimtajā novadā un nodarbosies ar veterināriju laukos. „Es pat nevaru nosaukt 10 personas no Daugavpils novada, kas studē veterināriju un vēlas atgriezties strādāt laukos, visi labāk izvēlas privātās klīnikas,” tā tolaik teica Andrejs.

Klīnikās darbs vieglāks, sākt darbu laukos bija izaicinājums, šobrīd atzīst Andrejs Elksniņš.

„Pēc fakultātes absolvēšanas man bija vecs Wolkswagen automobilis, un bija jautājums, kā lai tādam jaunam ārstam sākt savu darbu.

Tad es pasūtīju koka kastes, kurās varēja salikt instrumentus un medikamentus. Taču bija problēma, īpaši tādā ziemā kā šogad, medikamenti varēja sabojāties aukstumā, arī tajā vecajā mašīnā nevarēja iekārtot ērtu vidi darbam, tāpēc parādījās doma par krietni lielāku automobili, ar krietni lielāku plauktu sistēmu, autonomo apsildi, tā, lai braucot garākās vizītēs, es varu būt drošs, ka man vienmēr viss ir līdzi.”

Ar pērno gadu  Andrejs Elksniņš var droši sevi dēvēt par laukos ļoti mobilu vetārstu, un to sekmēja īstenotais projekts - mobila veterinārā klīnika-laboratorija jeb pilnībā aprīkots mikroautobuss.

„Šeit ir ērta plauktu sistēma, nakts laikā darbojas ārējais apgaismojums, strādā  autonomā apsilde. Te man ir viss - šprices, adatas, vienreizējās lietošanas preperāti, medikamenti,” stāsta Andrejs.

Vetārstiem slodze liela, pakalpojums nepieciešams, un darba lauka reģions plašs, neslēpj Andrejs Elksniņš, ne mirkli nenožēlojot savas profesijas izvēli.

„Es smēlos pieredzi no mūsu ciemata veterinārārstiem, cilvēkiem ar ļoti lielu pieredzi. Diemžēl lauku vetārstu mūžs ir gana īss, jo saistīts ar dažādām ķīmiskām vielā.

Tāpat mani uzrunāja pievērsties šai profesijai mani vecāki, kuriem pašiem ir sava saimniecība-lopkopības uzņēmums, kas nodarbojas ar gaļas krustojuma liellopu audzēšanu. Tā es sapratu, kas tas varētu būt mans lauciņš. Un tagad redzot, cik profesija  un pakalpojums ir ļoti pieprasīts, tā bija pareizā izvēle”.

Gada laikā es nobraucu ap 75 -85 tūkstošiem kilometru, tas nozīmē, ka tie dienā ir 250-350 kilometri. Bieži nākas braukt uz tālākiem reģioniem-  Rēzeknes, Zilupes pusi. Tad sanāk pusi savas dzīves šobrīd jāpavada šajā ērtajā mikroautobusā,” stāsta Andrejs. Viņš arī uzsver, ka veterinārija ir būtiska, jo tas kas notiek ar dzīvnieku, vēlāk atsaucas uz cilvēku. „Dzīvnieku veselība ir ārkārtīgi svarīgs jautājums, un ne tikai dzīvnieku īpašniekiem, bet visai pasaulei kopumā. Jo vairs nepastāv termins- dzīvnieku veselība un cilvēku veselība. Ir viens koncepts - viena veselība. Jo produkcija nonāk cilvēku galdā, tas teiciens- no kūts līdz galdam, tas ir ļoti svarīgs. Tāpēc vetārstiem arī ļoti rūpējas par to, lai tās slimības, kas var būt kopīgas dzīvniekiem un cilvēkiem, nenonāktu cilvēku populācija. Covid 19 ir viens no tiem piemēriem, kad dažas infekcijas slimības var šķērsot šo sugu barjeru. Un vetārsti pie tā strādā, lai tā nenotiktu.”

Andreja Elksniņa z/s „Vetiņi” projekts  par mobilo veterināro klīniku, ir izvirzīts kā viens veiksmīgākajiem  pērn laukos īstenotajiem vietējo iniciatīvu dižprojektiem.