Jēkabpilī ik gadu tiek suminātas Goda ģimenes – tie pāri, kuri laulībā nodzīvojuši 50 vai 60 gadus. Pagājušajā gadā pilsētā bija liels stipro ģimeņu skaits – 59. Kā notika Goda ģimeņu sveikšana un ko par stipras laulības priekšnoteikumiem saka paši jubilāri.

Palīdzēt Goda ģimenēm atsaukt atmiņā savu kāzu dienu – tas ir viens no mērķiem, ko cenšas īstenot Jēkabpils pilsētas Dzimtsarakstu nodaļa, organizējot stipro ģimeņu godināšanas pasākumu. Tādēļ Zelta kāzu jubilāri svinību zālē tiek ievesti, skanot Mendelsona kāzu maršam. Lai gan uz pasākumu tika aicināti visi pāri, kuriem apritējuši 50 vai 60 gadi laulībā, šoreiz ieradās vien neliela daļa – 16 Zelta kāzu pāri. Bet Jēkabpils pilsētas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Kristīne Gumbele uzsver, ka pilsēta var lepoties ar daudz lielāku skaitu stipro ģimeņu.

“Šogad svētkus svinēja 59 Goda ģimenes – astoņi pāri svinēja Dimanta kāzas, kas ir 60 gadi kopdzīvē, 51 pāris – Zelta kāzas, kas ir 50 gadu kāzu jubileja.”

Ik gadu viena no tradīcijām ir parakstīšanās Stipro ģimeņu Goda grāmatā. Tajā savus parakstus atstāja ikviens Zelta kāzu pāris. Jubilāri uzsver, ka noturīgas attiecības palīdz veidot cieņa un sapratne vienam pret otru. Laima un Valdis Miltuži, papildinot viens otru, teic, ka tikpat svarīgi spēt piekāpties un piedot.

"Strīdi jau ir visās ģimenēs, bez strīdiem neviena ģimene nav nodzīvojusi. Bet mēs kaut kā tos spējām nogludināt. Ja ir apziņa un rūpes par bērnu nākotni, tad tas tur kopā. Protams, arī pašiem jābūt saiknei, jo, ja nebūs savstarpējas saiknes, tad arī bērni nenoturēs. Mums vienojoši ir kopīgi ceļojumi, ekskursijas."

Līdzīgs viedoklis ir arī Rutai Kalniņai, kura nosvinējusi Zelta kāzas kopā ar savu vīru Edvīnu.

"Lai attiecības būtu ilgstošas, ir vienam par otru jārūpējas. Pacietība un rūpes par bērniem, un galvenais – visu darbu dalīšana kopīgi, lai būtu atbildība kopīga."

Ikgadēja tradīcija Stipro ģimeņu godināšanas pasākumā ir dzīvā mūzika. Šoreiz Zelta kāzu jubilāriem bija iespēja izdejoties kapelas "Kreicburgas ziķeri" pavadījumā.

Par iespēju dejot valsi priecīga Ikamu ģimene – Aina un Pēteris Ikami arī nosvinējuši Zelta kāzas.

"Mēs atcerējāmies jaunību, sen nav dejots, varbūt gadus 10. Mēs iepazināmies deju kolektīvā. Un no pirmā acu uzmetiena sapratām, ka viens otram esam īstie. Ģimeni palīdz noturēt kopā tas, ka viens otru saprot gan priekos, gan bēdās. Galvenais ir saprast un nestrīdēties par niekiem.”

Nenoliedzami – ģimeni vieno arī bērni, bet vēl lielāks prieks, kad ģimenē ienāk mazbērni un mazmazbērni. Ar kuplu bērnu saimi var lepoties arī Laima un Valdis Miltuži. Stāsta Laima.

"Trīs dēli, protams, tagad ar vedeklām. Un patreiz mums ir seši mazbērni – pieci puikas un viena meitene. Pašiem tikai dēli, bet mazbērnos ir arī mazmeitiņa beidzot."

Zelta un Dimanta kāzas nav tikai konkrētā pāra svētki – tie ir svētki visai ģimenei, un ir liels prieks, ka šādu Stipro ģimeņu netrūkst ne Jēkabpilī, ne citviet Latvijā.