Lai apskatītu eksotiskus dzīvniekus, nav obligāti jābrauc uz lielajiem zoodārziem.  Tā Daugavpils apkaimē, Naujenes pagasta Eglītēs jau gadu kā darbojas minizoodārzs „JuRita”. Tās saimnieki Rita Kočmarjova un Juris Šadurskis pirmo eksotisko dzīvnieku alpaku iegādājās pašu priekam, šobrīd minizoodārzā jau ir vairāk nekā 100 dažādu dzīvnieku un hobijs pāraudzis dzīvesveidā.

“Visiem ir vārdi, un visi ir kā ģimenes locekļi. Graciuss ir alpaka, kas atvests no Lietuvas. Viņi visi ir ļoti draudzīgi - Pončiks, Tomass. Šie ir pundurāži Timurs un Herkuless. Un arī vārdi nav radušies ne tāpat vien,” norādot uz Herkulesu, atklāj minizoodārza “JuRita” saimnieks Juris Šadurskis. “Piemēram, Herkuless kad bija maziņš, slikti auga. Viņš ir izbarots no pudelītes. Tāpēc viņš ir Herkuless.”

Iecere mājās radīt minizoodārzu radusies iepriekš to īpaši neplānojot. 

“Mēs ar sievu darījām to prieka pēc. Tas ir mūsu hobijs, kas mums patīk. Patīk visvisādi dzīvnieki. Agrāk mums bija tikai zirgi un poniji. Ar laiku mēs braukājām apkārt, skatījāmies, ieraudzījām alpakas. Teicu – vajag nopirkt. Kad uzzinājām, cik tas maksā, kādu gadu krājām naudu vienai alpakai, jo mums nekāda finansējuma tam nebija. Nopirkām, un tā viss aizgāja. Sāka griezties apkārt tā visa dzīve ap dzīvniekiem. Tad cilvēki sāka parādīties, kuriem ir dzīvnieki, sadraudzējāmies. Tā pamazām viss notika,” stāsta Juris Šadurskis.

Šobrīd minizoodārza ganāmpulks jau krietni palielinājies. “Pagajušogad mums bija jau četras alpakas, šogad mums jau tās ir 12. Un ja mums pagājušogad bija tikai viena maza lama, tagad tās šķiet ir jau kādas 14. Visas pirktas, jo dzimst viņas tikai vienu reizi gadā. Šogad sapirkām un tagad gaidīsim, kad būs pieaugums,” izrādīdams eksotisko ganāmpulku, stāsta saimnieks. “JuRita” minizoodārzā vēl ir apskatāmi 19 poniji, četri ēzeļi, ķenguri un arī kamielis.

Lielākoties uz saimniecību apskatīt dzīvniekus dodas ģimenes.

“Ļoti patīk. Mēs jau vairākas reizes braucām uz minizoodārzu, un meitiņai ļoti patīk,” stāsta kāda apmeklētāja.

“’Ļoti patīk, vairākas reizes jau izmantojām šo maršrutu. Bērniem vajag atpazīt dažādus dzīvniekus dabā,” stāsta kāda cita apmeklētāja.

Saimniecības nosaukums JuRita apvieno abu īpašnieku vārdus - Juris un Rita. Lai arī saimniekiem sākotnēji minizoodrārzs bija kā hobijs, nu jau tas ir pārvērties par pilnvērtīgu ikdienas nodarbošanos, kas no ikdienas dzīves izskaudusi pārējos darbus. “Agrāk katrs strādājām savu darbu. Es strādāju degvielas uzpildes stacijā, sieva nodarbojās ar fotogrāfiju. Viņa ir profesionāls fotogrāfs un viņai ir bijušas arī daudzas izstādes. Bet nu šī vasara ir tāda, kad nodarbojamies tikai ar mini zoo. Laika nav nekam citam, nekur nevaram izbraukt, visu laiku strādājam mājās. Palīgu un darbinieku mums nav. Visu daram kopā ar sievu.”

Lai sāktu nodarboties ar šāda veida darbību, kā galveno priekšnoteikumu minizoodārza saimnieki min mīlestību pret dzīvniekiem. Naudas dēļ darot, tas neizdosies, pārliecināti saimnieki Juris un Rita, kas dzīvo meža vidū un par finansiālajām iespējām šobrīd nesūkstās. “Mums ir veca vienkārša lauku sēta, un laikam šobrīd vairāk tērējam uz dzīvniekiem nekā uz sevi. Visu ko sapelnām, mēs tērējam dzīvnieku barībai, lai viņi būtu veseli, mājiņas viņiem taisām, visu uzreiz investējam. Sev - kas paliek.”