Palikt mājās un pašizolēties vai palikt mājās un dzīvot karantīnā - šie divi jēdzieni, kuri nereti tiek minēta līdzās, radot domas, ka tas nozīmē vienu un to pašu. 

Profesors Uga Dumpis sava ierakstā Twitter skaidro: Karantīna slimajam nozīmē pilnīgu neiziešanu no mājas. Pašizolācija nozīmē, ka cilvēks var iziet no mājas (mežs, pludmale), bet nedrīkst kontaktēt ar citiem cilvēkiem tuvāk par 2m un jābūt uzmanīgam ar virsmām (durvju rokturi, lifta poga utt).

"Šajā gadījumā runājam par mājas karantīnu. Protams, var būt tik liela arī atšķirība nav, bet terminu mājas karantīnas parasti attiecinām uz kontaktpersonām, proti, uz cilvēkiem, kas bijuši ciešā kontaktā ar infekcijas slimības pacientu, šinī gadījumā ar " Covid-19"  slimnieku," skaidro Veselības ministrijas vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane raidījumā Pēcpusdiena.

"Savukārt šajās dienās, domājot par pašizolāciju mājās, mēs šo terminu vairāk attiecinām uz personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm, kurām mēs stingri pasakām, ka 14 dienas kopš atgriešanās Latvijā ir jāievēro šie pašizolācija mājās, jāuzturas dzīvesvietā, jāizvairās no kontaktiem ar citiem cilvēkiem, jānovēro savs veselības stāvoklis," turpina Feldmane.

Feldmane arī skaidro, ka cilvēki, kas ievēro pašizolēšanos, var doties pastaigās vietās, kur nav lielas cilvēku plūsmas, jo svarīgi ir ievērot divu metru distanci no citiem cilvēkiem. Tāpat, dodoties pēc iepirkumiem, šiem cilvēkiem iesaka izmantot sejas masku un arī ievērot divu metru distanci, kā arī iepirkumiem izmantot laikus, kad nav lielas cilvēku plūsmas veikalos.

Atgādinām, ka no 18.marta Latvijā ieviests jauns tālruņa numurs – 8303, uz kuru turpmāk varēs zvanīt pacienti, lai pieteiktos valsts apmaksātu "Covid-19" analīžu veikšanai.

Cilvēkiem, kuri atgriezušies no ārzemēm un kuriem vismaz divas dienas ir viegli saslimšanas simptomi - paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums - ar aizdomām uz Covid-19, jāzvana uz tālruni 8303, lai pieteiktos valsts apmaksātu analīžu veikšanai. Tāpat uz šo tālruņa numuru jāzvana epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām ar saslimšanas simptomiem.

Tālrunis 8303 darbosies katru dienu no plkst. 9 līdz 18.