Aizvadītā gada nogalē ir izdota grāmata par izcilo Latgales diriģenti, pedagoģi, Dziesmu un deju svētku Goda virsdiriģenti Terēzi Broku. Grāmata tapusi sadarbojoties Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldei ar  literāti Annu Rancāni.  

Grāmatas nosaukums, tāpat kā latgaliešu tautasdziesma „Aiz azara bolti bārzi …”, šo dziesmu diriģente Terēze Broka - sava vīra, Staņislava Broka apdarē ar koriem izpildīja dažādos koncertos. Grāmata ir dokumentāls stāsts par diriģentes un pedagoģes Terēzes Brokas dzīvi un ieguldījumu Latgales un Latvijas kultūrvides saglabāšanā un attīstīšanā. Darbs pie grāmatas materiālu apkopošanas sākās jau 2015.gada pavasarī.  

"Es atceros to dienu, kad pirmo reizi aizbraucu uz Daugavpili, lai satiktos ar Terēzi Broku, tā bija ļoti auksta maija diena, ļoti svelošs, auksts vējš, bet Daugavpilī ziedēja ceriņi, kaut gan mēs bijām tikušās, bet tieši šādā statusā, tas bija ļoti liels satraukums, un izrādās viņai satraukums ir bijis tieši tāds pats, bet kaut kā mēs atradām kopīgu valodu un norunājām tik ilgi, ka es gandrīz nokavēju autobusu, tad turpmāk tās bija tikšanās gan ar viņu, gan ar viņas kolēģiem, viņas koru dalībniekiem, arī viņas radiniekiem", stāsta Anna Rancāne.

Tas bija arī pētnieciskais darbs muzejos un arhīvos, lai apkopotu dokumentus un fotogrāfijas par Terēzi Broku, par viņas dzimtu, mājām, darba mūžu un sasniegto.

"Terēzes Brokas mūžs ir kā Latvijas vēsture, jo viņa ir gandrīz Latvijas vienaudze, jo viņa dzimusi 1925.gadā, tikai nedaudz jaunāka par Latviju, gan arī Latgales vēsture. Tā laika Latgales inteliģenta cilvēka liktenis, mūžs", norāda Anna Rancāne.

Grāmatu papildina disks, kurā  digitalizētas divas plates no 1962.gada.

"Šajās platēs ir latgaliešu tautasdziesmas, kuras izpildīja gan Terēzes Brokas, gan Staņislava Broka vadītie kolektīvi, un šai grāmatai pievienotā vērtība ir šis mūzikālais materiāls. Tas nav ļoti augstas kvalitātes, jo tas ir pārrakstīts no platēm un ar visu plašu čirkstoņu, klausoties šo disku, var atgriezties domās tajos laikos un paklausīties šo skanējumu", stāsta Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes vadītājas vietniece Vita Viļevko.

Grāmata izdota tūkstoš eksemplāros, jāteic, tā nav paredzēta tirgošanai, bet, kā apliecina Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldē, grāmata tiks nodota pēc iespējam lielākam bibliotēku skaitam, jo ļoti daudzi zināja Terēzi Broku gan esot viņas skolēniem, gan strādājot kopā, gan dziedot pie viņas korī. Arī Kultūras pārvaldes vadītājas vietniece Vita Viļevko tieši korī kā dziedātāja iepazinusi Terēzi Broku.

"Es kādreiz dziedāju viņas vadītajā korī "Rūta", un tas, kas grāmatā tiek stāstīts par viņu, es varu tikai piekrist. Tā bija ļoti spilgta personība un tiešām ar savu neatlaidību, ar tādu savu sievišķību un ļoti lielu stingrību. Tā ir personība par kuru jārunā, prieks, ka grāmata nākusi klajā. Ikviens lasot varēs par to pārliecināties", atzīst Vita Viļevko.

Terēzes Brokas darbs ticis novērtēts ar Kultūras ministrijas balvu tautas mākslā un Spīdolas balvu, Lielo mūzikas balvu, Triju Zvaigžņu ordeni, Latgaliešu Kultūras gada balvu “Boņuks” par mūža ieguldījumu kultūrā un vēl citiem. Diemžēl pati Terēze Broka grāmatu nesagaidīja, diriģente aizvadītā gada oktobrī 93 gadu vecumā aizgāja mūžībā.

"Es ļoti ceru, ka šī grāmata nonāks to cilvēku rokās, kuri Terēzīti gan pazina, gan mīlēja, kuriem viņa daudz ko nozīmēja, kuri dziedāja viņas koros, kuri dziedāja lielajā Dziesmu svētku kopkorī, un man ir liels prieks, ka arī šogad lielajos Dziesmu svētkos, viņi arī bija un diriģēja. Viņa mums ir atstājusi tādu ļoti gaišu staru aiz sevis", Anna Rancāne.

Grāmatas “Aiz azara bolti bārzi...” par izcilo Latgales diriģenti un pedagoģi Terēzi Broku prezentācija paredzēta janvāra otrajā pusē.