Ar sabiedrisko mediju apvienošanu saistītie jautājumi atkal politiķu dienas kārtībā. Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome likuma grozījumus šī procesa īstenošanai vēlas jau šonedēļ. Par procesa nepamatotu sasteigtību publiskā vēstulē norāda Latvijas Radio darbinieki. Koalīcijas pārstāvji rosinās šim procesam atcelt steidzamību.

Vadoties pēc citu valstu pieredzes, sabiedrisko mediju apvienošanai būtu nepieciešami apmēram deviņi mēneši. Virzoties uz šo mērķi, kas Saeimā jau iepriekš guva konceptuālu atbalstu, nepieciešami likuma grozījumi, to pieņemšanu jau šonedēļ pamatoja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes vadītājs Jānis Siksnis.

Tomēr saskatot nepamatotu sasteigtību, tapusi 191 Latvijas Radio darbinieka parakstīta publiska vēstule ar aicinājumu pašlaik apturēt sabiedrisko mediju apvienošanu. Nepamatotā steigā virzītie likuma grozījumi par Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu nedod nekādas garantijas, ka būs solītie papildu līdzekļi sabiedrisko mediju stiprināšanai, ideju pamato Latvijas Radio žurnālists un diskusiju vadītājs Aidis Tomsons.

Pēcpusdienā ar paziņojumu Twitter klajā nāca premjers Krišjānis Kariņš no „Jaunās Vienotības”. Viņš piekrīt, ka jāatceļ sabiedrisko mediju apvienošanas steidzamība, likums jāskata ierastā kārtībā trīs lasījumos. Par šo tematu būtiska publiska diskusija, kā arī mediju politikas jautājumi jāskata kopsolī ar mediju politikas pamatnostādnēm un finansējuma iespējām. Tam piekrīt arī Apvienotais saraksts.

Savukārt Nacionālās apvienības pārstāvji piekrituši atsevišķi atlikt rosinājumu 2026. gadā atteikties no programmu finansēšanas krievu valodā. Jautājumā par sabiedrisko mediju finansēšanas modeļa maiņu padomei jāiegulda lielāks pamatojošais darbs, piebilst Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Nacionālās apvienības  pārstāvis Ritvars Jansons.

Darba grupa tuvākajās nedēļās turpinās apspriest sabiedrisko mediju finansējuma modeļa izmaiņas. To plānots izdarīt līdz Jāņiem. Finanšu ministrija atkārtoti paudusi iebildumus pret ierosinājumu sabiedrisko mediju budžetu veidot ilgākā termiņā, to aprēķinot no konkrētu nodokļu ieņēmumiem.

Viedokli raidījumā Pēcpusdiena izsaka Rīgas Stradiņa universitātes profesore, mediju ombuds Anda Rožukalne un mediju eksperte, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja Ilva Skulte.